חוק טיבי איחור בטיסה

חישוב מרחק טיסה בחינם

משרדנו הוא הוותיק והמנוסה בייצוג אלפי נוסעים בבתי המשפט נגד חברות תעופה ישראליות וזרות שהוגשו בהתאם לחוק טיבי איחור בטיסה. לחצו כאן ותוכלו לראות חלק מהתביעות התקדימיות שפורסמו בכלי התקשורת. 

מהי תקופת ההתיישנות על פי חוק טיבי?

בטרם נרחיב על התנאים למימוש הזכאות לפי חוק טיבי, נציין כי ניתן לדרוש פיצוי רטרואקטיבי על טיסות שבוטלו או התעכבו במהלך ארבע השנים האחרונות. כלומר תקופת ההתיישנות על פי חוק טיבי עומדת על ארבע שנים.

 

חוק טיבי טיסות – מתי אני זכאי לפיצוי כספי?

על פי חוק טיבי במידה ונגרם לכם עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות ביחס למועד הנקוב בכרטיס הטיסה, קיימת זכאות לפיצוי כספי, ללא כל צורך בהוכחת נזק מצדכם.

 

חוק טיבי ביטול טיסה – האם קיימת זכאות לפיצוי על טיסות שבוטלו בזמן תקופת הקורונה?

בתיקון שנעשה בחוק טיבי ביום 14.7.20, חברות התעופה קיבלו פטור מלפצות נוסעים גם על טיסות שבוטלו או התעכבו מעל שמונה שעות. מדובר על טיסות שבוטלו או התעכבו בין התאריכים 1.3.20-6.7.21.

 

 

חוק טיבי תעופה – באלו מקרים חברת התעופה פטורה מלפצות?

כאשר הטיסה בוטלה בשל "נסיבות מיוחדות" שלא היו בשליטה של חברת התעופה (לדוגמה:  אירוע טרור שבעקבותיו נסגר המרחב האווירי, פגעי מזג אוויר, שביתה וכד'). 

 

חוק טיבי פיצוי – האם תקלה טכנית שהתגלתה במטוס פוטרת את חברת התעופה?

זוהי הטענה הנפוצה ובעיקר המטעה של חברות התעופה, כדי לחמוק מפיצוי המגיע לכם. במקרה וחברת התעופה סירבה לפצות אתכם בטענה שביטול הטיסה נגרם כתוצאה מתקלה טכנית, שלחו לנו את התשובה לוואטסאפ ואנו נעריך את סיכויי התביעה.

מהו גובה הפיצוי על פי חוק טיבי?

  • עד 2,000 ק"מ, הפיצוי הוא 1,290 ₪ (לדוגמה: תל אביב – יוון).
  • מעל 2,000 ק"מ ומתחת ל- 4,500 ק"מ, הפיצוי הוא 2,070 ₪  (לדוגמה: תל אביב – ברלין).
  • מעל 4,500 ק"מ, גובה הפיצוי הוא 3,100 ₪  (לדוגמה: תל אביב  – תאילנד).

האם אני צריך להוכיח נזק שנגרם כתוצאה מביטול הטיסה?

לא. כל הייחודיות והחדשנות בחוק טיבי, שאין צורך להוכיח נזק ולכן מספיק שנגרם לך עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות או ביטול טיסה וקיימת זכאות לפיצוי.

תוך כמה זמן חברת התעופה צריכה לשלם לי את הפיצוי?

תוך 45 ימים מהרגע שפנית אל חברת התעופה בכתב. חשוב לציין, כי סוכן הנסיעות מחויב לסייע לך.

 

מהם שירותי הסיוע שחברת התעופה צריכה לספק לנוסע על פי חוק טיבי?

מזון ומשקאות, אירוח בבית מלון (אם נדרשת שהייה של לילה) והסעה בין שדה התעופה לבית המלון. במידה וחברת התעופה לא תעשה זאת, בית המשפט יכול לפסוק לנוסע פיצוי נוסף שיכול להגיע עד 10,350 ש"ח.

 

מהם זכויות הנוסע במקרה של רישום יתר (OVER BOOKING) על פי חוק טיבי?

אובר בוקינג הוא מצב שבו חברת התעופה שריינה לטיסה יותר נוסעים ממספר המושבים במטוס. במקרה כזה וחברת התעופה מסרבת להטיס נוסע, הוא יהיה זכאי לפיצוי כספי על פי חוק טיבי בהתאם לנוסחת המרחק אותה ציינו לעיל.

 

האם הנוסע זכאי לפיצוי כספי בשל עיכוב בטיסת קונקשין?

על פי חוק טיבי, במידה והטיסה המריאה באיחור וכתוצאה מכך פספסתם את טיסת ההמשך, דבר שהוביל לעיכוב מצטבר של מעל שמונה שעות בהגעה ליעד הסופי, קיימת זכאות לפיצוי.

 

האם שינוי בתנאי כרטיס הטיסה מזכה בפיצוי על פי חוק טיבי?

אם חברת התעופה שנמכה אתכם, כלומר העבירה נוסע ממחלקה ראשונה למחלקת עסקים, או ממחלקת עסקים למחלקת תיירים, עליה להשיב לנוסע X% מעלות הכרטיס – תלוי בסוג השינוי.

 

מה קובעת התקנה האירופאית (EC 261/04) במקרה של עיכוב בטיסה?

על פי התקנה האירופאית קיימת זכאות לפיצוי של כספי כבר לאחר עיכוב של שלוש בלבד (להבדיל מחוק טיבי שמזכה בפיצוי רק לאחר עיכוב בטיסה של שמונה שעות).

 

האם ניתן לתבוע בבית המשפט בישראל פיצוי על פי התקנה האירופאית (EC 261/04)?

לא. תביעות שהוגשו בבית המשפט בישראל מכוח התקנה האירופאית נדחו. יחד עם זאת, תמיד יהיה נכון לפנות לשירות לקוחות ולדרוש את הפיצוי בהתאם לתקנה האירופאית.

 

מה ניתן לעשות אם חברת התעופה מסרבת לפצות על פי חוק טיבי ביטול טיסה?

במידה ודרשתם את הפיצוי וחברת התעופה התעלמה מפנייתכם לאחר 45 ימים, או שהיא סירבה לפצות בטענות שונות  כגון: התגלתה תקלה טכנית חריגה, הטייסים עברו את מכסת השעות וכד', סביר להניח שתצטרכו להגיש תביעה לבית המשפט.

 

סיכום

אם חוויתם עיכוב בטיסה, או ביטול טיסה על ידי חברת התעופה במהלך ארבע שנים האחרונות וחברת התעופה דחתה את דרישתכם לפיצוי, מלאו את הטופס בתחתית העמוד ואנו נבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי ללא כל תמורה.


0/5


(0 Reviews)