פיצוי על עיכוב בטיסה

להאזנה:

 

משרדנו הוא המנוסה ביותר בייצוג אלפי נוסעים בהגשת תביעה נגד חברת תעופה זרות וישראליות. לחצו כאן ותוכלו לראות חלק מהתביעות הרבות שהוגשו לבתי המשפט ופורסמו בכלי התקשרות.

משרדנו ייצג אלפי נוסעים בשנים האחרונות והשיג במסגרת הליכים משפטיים שונים כנגד חברות התעופה, פיצוי כספי מצטבר בסך של 9,025,417 ש"ח!

 

חוויתם עיכוב בטיסה? באלו מקרים הנוסע זכאי לפיצוי כספי?

הגעתם לנתב"ג או לכל נמל תעופה אחר בעולם, ונציגי אמריקן איירליינס או כל חברת תעופה אחרת, הודיעו לכם על ביטול הטיסה בשל תקלה טכנית? כנראה אתם זכאים לפיצוי כספי.

 

האם כל נוסע שהיה במטוס וטיסתו התעכבה או בוטלה זכאי לפיצוי?

כן, למעט תינוקות ששולמו עליהם מיסי נמל. חשוב לציין, שגם נוסעים שאינם אזרחי ישראל והיו על המטוס, יכולים לתבוע.

פיצוי על עיכוב בטיסה
פיצוי על עיכוב בטיסה

כמה שנים מיום הטיסה ניתן לדרוש פיצוי על ביטול טיסה?

במידה והטיסה שלכם בוטלה באופן חד צדדי על ידי חברת התעופה, או חוויתם עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות וטרם חלפו ארבע שנים מיום הטיסה כנראה ואתם זכאים לפיצוי כספי.

 

האם הנוסע זכאי לפיצוי כספי כאשר העיכוב בטיסה נמשך עד חמש שעות?

במקרה כזה, הנוסע יהיה זכאי לקבל מחברת התעופה מזון ומשקאות וכן שיחות טלפון בלבד אך בשלב זה אין זכאות לפיצוי כספי.

 

האם קיימת זכאות לפיצוי כספי כאשר העיכוב בטיסה נמשך מעל חמש שעות?

במידה והטיסה המריאה בעיכוב של 5-8 שעות ביחס למועד הנקוב בכרטיס הטיסה, הנוסע יכול להחליט שהוא איננו מעוניין לעלות על הטיסה ולקבל את כספו חזרה, אך עדיין לא קיימת בשלב זה זכאות לפיצוי כספי בגין העיכוב בטיסה.

 

האם קיימת זכאות לפיצוי כספי כאשר העיכוב בטיסה מעל שמונה שעות?

כן. רק במקרה והעיכוב בטיסה הוא מעל 8 שעות, הטיסה תיחשב ל"טיסה שבוטלה" והנוסע יהיה זכאי לפיצוי כספי.

מהו גובה הפיצוי?

עד 2,000 ק"מ (לדוגמא: טיסה מת"א לרודוס), סכום הפיצוי יעמוד על 1,320 ₪.

מעל 2,000 ק"מ ועד 4,500 ק"מ (לדוגמא: טיסה מת"א ללונדון),  סכום הפיצוי יעמוד על 2,120 ₪.

מעל 4,500 ק"מ (לדוגמא טיסה מת"א לניו יורק), סכום הפיצוי יעמוד על 3,180 ₪.

 

עיכוב בטיסה שגרמה לפספוס טיסת ההמשך – האם אני זכאי לפיצוי?

במידה והנוסע רכש כרטיס לטיסה הכוללת טיסת המשך והעיכוב בטיסה במקטע הראשון גרם לפספוס את טיסת ההמשך, במקרה כזה קיימת זכאות לפיצוי כספי.

 

האם אני זכאי לפיצוי במקרה שקניתי כרטיס לטיסת קונקשן ששווקה תחת קוד של חברת תעופה אחת, אך בפועל בוצעה על ידי שתי חברות תעופה שונות?

לדוגמה: חברת איבריה שווקה את כרטיס הטיסה תחת הקוד שלה (IB), אך בפועל חברת תעופה אחרת שאין לה כלל נציגות בישראל הפעילה את הטיסה. במקרה כזה ניתן לדרוש את הפיצוי מאיבריה, למרות שהיא כלל לא הפעילה את הטיסה.

 

עיכוב טיסה פיצוי – מתי הנוסע לא זכאי לפיצוי כספי גם אם היה עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות? ומה הכוונה "נסיבות מיוחדות" הנזכרות בחוק טיבי?

במידה וחברת התעופה תצליח להוכיח כי הטיסה בוטלה בשל "נסיבות מיוחדות" שלא היו בשליטתה, וגם אם הייתה עושה כל אשר ביכולתה – לא הייתה יכולה למנוע את ביטולה בשל אותן נסיבות היא תהיה פטורה מלפצות את הנוסע.

 

פיצוי בגין איחור בטיסה – מה הכוונה "נסיבות מיוחדות"?

פגעי מזג אוויר, שביתות, ברק שפגע במטוס, יכולים להיחשב ל"נסיבות מיוחדות" אשר יפטרו את חברת התעופה מלפצות נוסע גם אם היה עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות. חשוב מאד לנתח את התיק בצורה מקצועית טרם הגשת תביעה, מפני שיכול להיות שהצדק עם חברת התעופה ויש סיכוי שהתביעה תידחה.

 

עיכוב בטיסה פיצוי – מהו מועד "ההמראה"?

מועד "ההמראה" הוא המועד בו התנתקו גלגלי המטוס ממסלול ההמראה ולא מועד סגירת דלתות המטוס.

 

עיכוב טיסה פיצוי – מה עושים במידה וחברת התעופה מסרבת לפצות את הנוסע?

טרם הגשת תביעה חשוב לבחון בצורה יסודית ומעמיקה האם יש "קייס". במידה ויתברר כי חברת התעופה דחתה את דרישת הנוסע שלא כדין, בית המשפט יהיה רשאי לפסוק לזכות הנוסע, פיצויים נוספים שיכולים להגיע עד 10,350 ש"ח.

פיצוי על דחיית טיסה – האם ניתן לדרוש פיצוי על עיכוב בטיסה על פי התקנה האירופאית – EC 261/04

חשוב להדגיש כי בתי משפט בישראל דחו תביעות שהוגשו על בסיס התקנה האירופאית. יחד עם זאת, כדאי לנסות לפנות שירות הלקוחות של חברת התעופה ולנסות לבקש פיצוי על עיכוב בטיסה על פי התקנה האירופאית.

 

הטיסות מתרבות ואיתן גם כמות התביעות

קרוב לשבעה מיליון נוסעים פקדו בשנת 2021 את נמל התעופה בן גוריון ונכחו במעל 75,000 תנועות מטוסים בטיסות בינלאומיות ופנים-ארציות. נתונים אלה שמייצגים את אחת השנים הקשות ביותר בענף התעופה עקב משבר הקורונה, צפויים לגדול במהלך שנת 2022 ואילך בעשרות ומאות אחוזים – מה שעשוי להעיד מצבים רבים שבגינם יהיה צורך לדרוש פיצוי על עיכוב בטיסה או פיצוי על איחור בטיסה.

באופן טבעי למדי הפכו הטיסות לחו"ל למזוהות מאוד עם השגרה הישראלית: חופשות שנתיות, נסיעות עבודה וגם ביקור קרובים משתלבים כיום גם בתיירות השופינג והתיירות הרפואית חובקות העולם, בטיולי השורשים, טיולי החברה ועוד. ככל שעולה ריבוי הנוסעים ואיתו גם כמות ותדירות הטיסות, גדל הסיכוי למצבים לא רצויים בגינם מתקבל פיצוי בגין ביטול טיסה.

 

עורך דין דיני תעופה יגיש עבורכם תביעת פיצוי עיכוב טיסה

על פי חוק שירותי תעופה פיצוי וסיוע (הקרוי גם "חוק טיבי"), כל נוסע שטיסתו התעכבה מעל לשמונה שעות זכאי לפיצוי כספי, משום שהטיסה מוגדרת כ"טיסה שבוטלה.

כאשר העיכוב נמוך משמונה שעות, חברת התעופה לא מחויבת לפצות בפיצוי כספי את הנוסעים וזאת להבדיל מהחוק האירופאי, בגינו הפיצוי מתרחש כבר לאחר שלוש שעות עיכוב.

בשנים האחרונות נראה כי חלה התפתחות והתקדמות משמעותית בישראל בכל הנוגע לזכויות הנוסעים בטיסות ולחובותיה של חברת התעופה כלפיהם, בכל מקרה של שינוי חד-צדדי בנתוני כרטיס הטיסה לרבות דחיית מועד הטיסה מכל סיבה שהיא, ביטול הטיסה ואף שינויים הכרוכים בנסיעה עצמם כמו העברת נוסע למחלקה פחותה או מצב של "אובר בוקינג" שבגינו הנוסע מגלה שרכש כרטיס לטיסה שאין בה מקום כעת.

יחד עם זאת, התחום בישראל עדיין נמצא בפער מהותי ברמת החקיקה ביחס לזו האירופאית, ממנה טווחי הפיצוי רחבים יותר כאשר חל איחור בטיסה.

אז מה מגיע לכם בכל תרחיש של איחור?

  • בעיכוב של 8 שעות ומעלה – פיצוי כספי בטווח שבין 1,320-3,180 ₪ (בהתאם למרחק בין מקום ההמראה והיעד), יחד עם שרותי סיוע כמו תלושים למזון ומשקאות, תקשורת, לינה והסעות.
  • בעיכוב של 5-8 שעות – מתן תמורה מלאה לכרטיס הטיסה, או מתן כרטיס טיסה חלופי יחד עם מימון שירותי לינה במלון והסעות. בנוסף יינתנו מזון, משקאות ושירותי תקשורת.
  • בעיכוב של שעתיים עד חמש שעות – זכאות לקבלת מזון, משקאות ושירותי תקשורת.
  • פיצוי יחול גם על עיכובים בטיסות פנים – טיסות לאילת או מתל אביב לחיפה למשל, מזכות גם הן בפיצוי על עיכוב בטיסה. הזכאות מתרחשת אם העיכוב היה של ארבע שעות ומעלה ובגובה פיצוי שמתעדכן בחוק מעת לעת, בין 160-260 ₪.

 

לעניין חוסר הזכאות לפיצוי כספי

חשוב להבהיר שמלבד המצבים שהזכרנו תחת "נסיבות מיוחדות" שבגינן לא יתרחש פיצוי גם על עיכוב של יותר משמונה שעות, חברות התעופה פטורות ממתן פיצויים על כל טיסה שהתרחשה בין התאריכים 1.3.2020 ועד 6.7.2021 וזאת בשל משבר הקורונה שפגע קשות בענף התעופה.

 

הטיסה שלכם התעכבה? בדקו עכשיו את זכאותכם לפיצוי

אם נגרם לכם עיכוב בטיסה במהלך ארבע השנים האחרונות ואתם מעוניינים להגיש תביעה נגד חברת התעופה (ישראלית או זרה), פנו על משרד עו"ד אשר רוטבאום המתמחה בייצוג נוסעים מול חברות התעופה השונות ודואג לעמוד על זכויותיהם בכל מקרה שממנו נובע פיצוי בגין איחור בטיסה.

עו"ד רוטבאום הינו עורך דין דיני תעופה מנוסה ביותר, המלווה את לקוחותיו עד לקבלת הפיצוי המתאים במצבי עיכוב בטיסה או איחור בטיסה על פי חוק פיצוי ביטול טיסה וכן במצבים של פציעה במהלך הטיסה עצמה.

מעוניינים לבדוק כבר עכשיו את זכאותכם לפיצוי? מלאו את הטופס שבתחתית העמוד או שלחו הודעת וואטסאפ ונעריך עבורכם את מקרה התביעה.

חישוב מרחק טיסה בחינם
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

עו"ד אשר רוטבאום בפייסבוק | עו"ד אשר רוטבאום בלינקדין | מייל: office@rotbaumlaw.com

אהבתם? שתפו!
בדקו זכאותכם לפיצוי כספי
מה תאריך הטיסה?
מידע נוסף סביב הנושא
דיליי בטיסה

להאזנה:   על פי חוק שירותי תעופה על חברות התעופה חלה חובה ליידע את הנוסעים לגבי זכויותיהם בכל הנוגע למקרים של דיליי בטיסה או ביטולה.

קרא עוד »
ביטול טיסה לופטהנזה

להאזנה:   לופטהנזה היא חברת תעופה גרמנית המפעילה טיסות ליותר מ-200 יעדים בעולם והיא חברת התעופה הגדולה ביותר באירופה. כיום, לופטהנזה היא חברת התעופה עם

קרא עוד »
swiss ביטול טיסה

להאזנה:   סוויס מוגדרת כחברת התעופה הלאומית של שווייץ אך היא בבעלותה של חברת לופטהנזה הגרמנית. החברה מבצעת טיסות בינלאומיות למגוון יעדים לרבות לישראל. החברה

קרא עוד »
טורקיש איירליינס ביטול טיסה

להאזנה:   טורקיש איירליינס מוגדרת כחברת התעופה הלאומית של טורקיה והיא אחת מחברות התעופה הבינלאומיות הפועלות במספר הגבוה ביותר של מדינות שונות בעולם. חוק שירותי

קרא עוד »