עיכוב בטיסה

להאזנה:

 

בשנים האחרונות, נחשפים נוסעים רבים בישראל לסיטואציות שונות, פתאומיות ואף תמוהות של סיבות שונות ומשונות שגרמו בסופו של דבר עיכוב בטיסה. חלק מהנסיבות מוצדקות למדי: תנאי מזג אוויר קשים או מצבי לחימה פתאומיים ולא צפויים, מהווים תרחישים הגיוניים שבהם טיסה תתעכב.

אך האם יש לכם זכויות במקרה של עיכוב בטיסה שנגרמה כתוצאה מ"תקלות טכנית" או במקרה של "אובר בוקינג" שמאלצים אתכם להמתין לטיסה הבאה?

 

מתכננים לטוס בקרוב? דעו את זכויותיכם במקרה של עיכוב

מעשה בטיסה של חברת "יונייטד" מסן פרנסיסקו לשנחאי, שהתארכה מ-13 שעות לשלושה ימים מפרכים ומתישים. שלוש שעות לאחר ההמראה, התגלתה תקלה בתא שירותים אחד במטוס, מה שאילץ את המטוס לנחות באלסקה ולספק לנוסעים שוברים ללינה וארוחות.

כאשר הגיעו הנוסעים לטיסה החלופית למחרת בבוקר, גילו לאכזבתם שהמטוס תקול והטיסה לא תצא כמתוכנן. עיכוב שלישי במספר התרחש כאשר במטוס חלופי נוסף פגע ברק, מה שהצריך בדיקות בטיחות מקיפות לפני המראתו.

עיכוב בטיסה
עיכוב בטיסה

אמנם הטיסה המפורסמת הזו נחשבת לאחד המקרים הקיצוניים ואולי גם המוזרים ביותר בהיסטוריה העולמית של עיכובי הטיסות, אך היא מייצגת מכלול רחב של תרחישים אפשריים בהם טיסה שגרתית לחלוטין עשויה להתעכב. כל עיכוב שכזה, גורם לנוסעים שיבוש משמעותי בתוכניות ולהוצאות כספיות רבות (על מלונות, נסיעות, מזון וכיוצ"ב) ולכן הם זכאים לפיצוי בהתאם לחוק.

בדיוק לטובת מצבים מהסוג הזה, נחקק בשנת 2012 חוק עיכוב טיסה בשמו המלא: חוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל עיכוב בטיסה או שינוי בתנאי הטיסה), הקרוי גם "חוק טיבי". על פי חוק זה, חברת התעופה שטיסתה התעכבה מחויבת לפצות את הנוסעים בפיצוי כספי או לחילופין בהטבות כמו החזר כספי על תשלום הטיסה, אירוח בבית מלון, מזון ומשקאות או כרטיס טיסה חלופי.

 

הפיצוי המתקבל בגין עיכוב בהמראה

איחור של שעתיים בטיסה

נוסע שיש ברשותו כרטיס לטיסה שהמריאה באיחור של שעתיים, זכאי לקבל מחברת התעופה וללא תשלום שירותי סיוע הכוללים מזון, משקאות ושירותי תקשורת.

 

עיכוב בטיסה של 5-8 שעות

אם הטיסה המריאה בטווח שבין חמש עד שמונה שעות ממועד הטיסה המקורי, קיימת זכאות לשירותי סיוע. הזכאות לפיצוי שמתרחש בגין איחור של מעל לשעתיים (כלומר מזון, משקאות ושירותי תקשורת) ויחד איתו גם הזכות לקבל השבה מלאה של כרטיס הטיסה ככל והנוסע החליט שהוא איננו מעוניין לטוס.

 

עיכוב בטיסה מעל 8 שעות

על פי חוק טיבי, כל טיסה שהתעכבה בשמונה שעות ומעלה, נחשבת כטיסה שבוטלה ולכן מזכה בשירותי סיוע הכוללים מזון ומשקאות, שירותי תקשורת והסעות לבית המלון עד מועד הטיסה החלופית ובנוסף גם פיצוי כספי.

כאמור, עיכוב בטיסה של שמונה שעות ומעלה מזכה בפיצוי כספי, שנקבע בהתאם למרחק הטיסה בין נקודת המוצא לנקודת היעד בהתאם לנוסחה הבאה:

  • טיסה למרחק של עד 2,000 ק"מ – פיצוי בסכום של 1,320 ש"ח.
  • טיסה למרחק שבין 2,000-4,500 ק"מ – פיצוי בסכום של 2,120 ש"ח.
  • טיסה למרחק שמעל 4,500 ק"מ – פיצוי בסכום של 3,180 ש"ח.

 

חשוב לציין שחברת התעופה רשאית להפחית ב- 50% מסכום הפיצויים, אם הנוסע בחר בכרטיס טיסה חלופי וככל שמתקיימים התנאים הבאים:

  • מרחק הטיסה החלופית הוא עד 2,000 ק"מ והנוסע הגיע ליעדו באיחור של עד 4 שעות משעת ההגעה המקורית.
  • מרחק הטיסה החלופית הוא 2,000-4,500 ק"מ והנוסע הגיע ליעדו באיחור של עד 5 שעות משעת ההגעה המקורית.
  • מרחק הטיסה החלופית הוא מעל 4,500 ק"מ והנוסע הגיע ליעדו באיחור של עד 6 שעות משעת ההגעה המקורית.

 

נקודה חשובה: לא ניתן לקבל פיצוי כספי על טיסה שהתעכבה בין התאריכים 1.3.2020 ועד 6.7.2021 בשל משבר הקורונה ופגיעתו בענף התעופה המקומי והעולמי. כמו כן, אם הנוסע קיבל הודעה על ביטול או עיכוב הטיסה 14 ימים מראש, הוא לא יהיה זכאי לפיצוי.

אי הזכאות לפיצוי כספי מתקיים גם אם הוצע כרטיס חלופי שבעה ימים ממועד הטיסה, לטיסה אחרת שתמריא עד שעתיים לפני מועד הטיסה המקורי ושתנחת תוך ארבעה שעות לכל היותר ממועד הנחיתה המקורי.

במקרה לדוגמה, שני חברים וחיילים משוחררים שטסו מישראל לבואנוס איירס, תבעו את חברת התעופה בגין איחור של כמעט 24 שעות בהמראה. בית המשפט פסק פיצוי של 3,000 שקלים לכל אחד מהם, בהינתן משך האיחור ומרחק הטיסה הגדול (מעל 4,500 ק"מ בהתאם לנוסחת המרחק לעיל).

 

פיצוי על עיכוב בטיסה גם בטיסות פנים

לא רק במקרה של עיכוב טיסה אל על, כל חברה זרה יתרחש פיצוי, אלא גם כאשר מדובר בטיסת פנים לאילת, חיפה או ביניהן לנתב"ג. הזכאות לפיצוי באיחור בטיסת פנים מתרחש ככל שהטיסה התעכבה בארבע שעות לפחות ממועד ההמראה המקורי ובסכומים הבאים:

  • טיסות שהתעכבו בקו שבין נתב"ג, תל אביב (שדה דב) ואילת – יפוצו ב-260 ₪.
  • טיסות שהתעכבו בקו שבין תל אביב (שדה דב), עין יהב וראש פינה (מחניים) – יפוצו ב-160 ₪.
  • טיסות שהתעכבו בכל קו אחר – יפוצו ב-210 ₪.

 

העבירו אתכם למחלקה אחרת כתוצאה מעיכוב הטיסה? גם הפעם אתם זכאים לפיצוי!

לא פעם מגלים הנוסעים שבנוסף לאיחור שחל בטיסה שלהם, כעת בשל תנאי הטיסה החדשים הם "שודרגו" או "שונמכו" במחלקת הטיסה שיועדה להם. אם חברת התעופה שידרגה נוסע שטיסתו התעכבה ממחלקה נמוכה למחלקה גבוהה יותר, אין לדרוש ממנו תשלום נוסף. אם קרה ההיפך וחברת התעופה העבירה נוסע ממחלקה גבוהה לנמוכה יותר, עליה לשלם לו פיצוי כספי.

נוסעים שהועברו ממחלקה ראשונה למחלקת עסקים זכאים להחזר של 60% ממחיר הכרטיס ששילמו. אם ההעברה התרחשה ממחלקת עסקים לתיירים, יתקבל החזר של 80% ממחיר כרטיס הטיסה ששולם. ומה אם הועבר נוסע ממחלקה ראשונה למחלקת תיירים? במקרה כזה, חברת התעופה תפצה ב-90% מערך כרטיס הטיסה ששולם.

פיצוי בסך 100% מערך הכרטיס ששולם יינתן לנוסעים בטיסה של 4,500 ק"מ ומעלה, שהועברו בעקבות האיחור ממחלקת עסקים/ מחלקה ראשונה למחלקת תיירים.

 

מתי לא יתקבל פיצוי כספי?

עיכוב בטיסה לא מזכה בפיצוי ככל שניתנה לגביו הודעה מראש וככל שהנוסע הגיע למרות הכל ליעד שלו במועד המקורי שהופיע בכרטיס. בנוסף, ישנם מקרים שבהם לא קיימת חובת פיצוי כמו שביתה או השבתה, מצבי חירום כמו מלחמה או אסון טבע. באשר למצבים שבהם חברת התעופה מסרבת לפצות, הרי שזהו תרחיש מוכר וידוע.

כאן יש לציין כי נוסעים שחוו עיכוב טיסה, פנו לחברת התעופה וסורבו שלא כדין, זכאים לפיצוי מוגדל ללא הוכחת נזק בסכום שיכול להגיע עד 10,380 ₪. כמו כן, חברת התעופה תצטרך לפצות ככל שנגרם נזק בר הוכחה ובסכום שיתווסף לגובה סכום הפיצוי בשל העיכוב.

 

טיסתכם התעכבה או בוטלה בארבע השנים האחרונות?

עורך דין אשר רוטבאום הינו עורך דין דיני תעופה המחזיק בניסיון המקצועי הגדול ביותר בישראל בסוגיית עיכובי וביטולי הטיסות, הן בקרב חברות תעופה ישראליות והן בקרב חברות תעופה זרות. כליטיגטור ומומחה בדין האזרחי-מסחרי, צבר עו"ד רוטבאום הצלחות משמעותיות ורבות, במסגרתן הביא לפיצוי כספי ללקוחותיו בהיקף של למעלה מ-9 מיליון שקלים!

מעוניינים שנבדוק את זכאותכם לפיצוי בשל איחור בטיסה? מלאו את הפרטים בטופס ואנו נדאג להעריך את סיכויי התביעה.

חישוב מרחק טיסה בחינם
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

עו"ד אשר רוטבאום בפייסבוק | עו"ד אשר רוטבאום בלינקדין | מייל: office@rotbaumlaw.com

אהבתם? שתפו!
בדקו זכאותכם לפיצוי כספי
מה תאריך הטיסה?
מידע נוסף סביב הנושא
דיליי בטיסה

להאזנה:   על פי חוק שירותי תעופה על חברות התעופה חלה חובה ליידע את הנוסעים לגבי זכויותיהם בכל הנוגע למקרים של דיליי בטיסה או ביטולה.

קרא עוד »
ביטול טיסה לופטהנזה

להאזנה:   לופטהנזה היא חברת תעופה גרמנית המפעילה טיסות ליותר מ-200 יעדים בעולם והיא חברת התעופה הגדולה ביותר באירופה. כיום, לופטהנזה היא חברת התעופה עם

קרא עוד »
swiss ביטול טיסה

להאזנה:   סוויס מוגדרת כחברת התעופה הלאומית של שווייץ אך היא בבעלותה של חברת לופטהנזה הגרמנית. החברה מבצעת טיסות בינלאומיות למגוון יעדים לרבות לישראל. החברה

קרא עוד »
טורקיש איירליינס ביטול טיסה

להאזנה:   טורקיש איירליינס מוגדרת כחברת התעופה הלאומית של טורקיה והיא אחת מחברות התעופה הבינלאומיות הפועלות במספר הגבוה ביותר של מדינות שונות בעולם. חוק שירותי

קרא עוד »