חוק טיבי

חוק טיבי (חוק שירותי תעופה) מתייחס לזכויות נוסעים מול חברות התעופה, אם וכאשר בוטלה טיסה או איחרה באופן משמעותי ובכך גרמה לשיבוש תוכניות הנוסעים.

חוק שירותי תעופה נחקק בחודש אוגוסט 2012 וזכה גם לכינוי "חוק טיבי" בשל יוזם החוק חבר הכנסת אחמד טיבי. על פי חוק זה, קיימים מספר מקרים שבהם חברת התעופה נדרשת לפצות את הנוסעים פיצוי כספי:

  • ביטול טיסה – אם חברת התעופה ביטלה את הטיסה בסמוך למועד ההמראה.
  • עיכוב טיסה – אם הטיסה התעכבה מעל שמונה שעות.
  • הקדמת טיסה – אם הטיסה הוקדמה בשונה שעות ומעלה ממועד הטיסה המקורי וההודעה נמסרה לנוסע פחות מ-14 ימים לפני הטיסה.
  • שינוי בתנאי הטיסה – כאשר הנוסע מועבר ממחלקה ראשונה לעסקים או מעסקים לתיירים.
  • אובר בוקינג – אם חברת התעופה מכרה יותר כרטיסים לטיסה, מאשר מספר המושבים שיש במטוס. במקרה כזה, הנוסעים (שבדרך כלל הגיעו אחרונים לדלפקים) יגלו שאין להם מקום לטיסה, למרות שהם מחזיקים בפועל בכרטיסי טיסה ובלית ברירה הם יצטרכו לטוס בטיסה הבאה.

בכל אחד מהמקרים הללו, קובע חוק אחמד טיבי כי על חברת התעופה לספק אירוח בבית מלון, הסעה, מזון, משקאות, שירותי תקשורת ופיצוי כספי שנקבע בהתאם למרחק בין נקודת המוצא ליעד.

חוק טיבי טיסות
חוק טיבי טיסות

פיצוי כספי לפי חוק טיבי טיסות תוך 45 ימים!

משרד עו"ד אשר רוטבאום נחשב למנוסה והמקצועי ביותר בייצוג נוסעים מול חברות התעופה, בדגש על ניסיון עשיר בתביעות נגד חברות תעופה זרות שהוגשו מכוחו של חוק טיבי תעופה. לחצו כאן ותוכלו לראות חלק מהתביעות התקדימיות שהוגשו על ידי משרדנו ופורסמו בכלי התקשורת.

משרדנו ייצג אלפי נוסעים בשנים האחרונות והשיג במסגרת הליכים משפטיים שונים כנגד חברות התעופה, פיצוי כספי מצטבר בסך של 9,025,417 ש"ח! .

מעוניינים לבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי? מלאו את הטופס בתחתית העמוד, או לחצו כאן ושלחו לנו הודעת וואטסטפ עם פרטי המקרה (ניתן להקליט הודעת וואטסאפ ואנו נבחן את פרטי המקרה).

 

מהי תקופת ההתיישנות על פי חוק טיבי טיסות?

תקופת ההתיישנות על פי חוק טיבי, עומדת על ארבע שנים מיום הטיסה. כלומר, ניתן לדרוש פיצוי רטרואקטיבי על טיסות שבוטלו או התעכבו במהלך ארבע השנים האחרונות.

 

מתי אני זכאי לפיצוי כספי לפי חוק טיבי ביטול טיסה?

אם חברת התעופה ביטלה את הטיסה שלכם ללא התראה מוקדמת הסמוכה למועד הטיסה, או אם חוויתם עיכוב בטיסה מעל לשמונה שעות – אתם זכאים לפיצוי כספי!

 

מתי אהיה זכאי להשבת התמורה?

ככל שהטיסה עוכבה מעל לשמונה שעות זכותו של הנוסע לוותר על הטיסה וחברת התעופה תצטרך להשיב את מלוא התמורה בגין הכרטיס ששילם.

 

האם ניתן להגיש תביעה נגד חברת תעופה זרה לפי חוק טיבי?

כן. ניתן להגיש תביעה נגד חברת תעופה זרה בתנאי והחברה ממריאה מישראל ואליה.

 

האם קיימת זכאות לפיצוי על פי חוק טיבי על טיסות שבוטלו בזמן תקופת הקורונה?

בתיקון חוק טיבי נוסח מלא מתאריך 14.07.2020, נקבע כי חברות התעופה פטורות מפיצוי נוסעים על טיסות שבוטלו או התעכבו מעל שמונה שעות וזאת בין התאריכים: 01.03.2020 ועד 06.07.2021. פטור זה נובע מהקשיים שפקדו גם את חברות התעופה עצמן במהלך משבר הקורונה ושפגע בענף התעופה בכללותו באופן קשה ביותר.

 

באלו מקרים חברת התעופה פטורה מלפצות לפי חוק טיבי איחור בטיסה?

כאשר הטיסה בוטלה בשל "נסיבות מיוחדות" שלא היו בשליטה של חברת התעופה (לדוגמה:  אירוע טרור שבעקבותיו נסגר המרחב האווירי, פגעי מזג אוויר, שביתה וכד'), חברת התעופה תהיה פטורה מלפצות גם אם הטיסה בוטלה.

 

האם תקלה טכנית שהתגלתה במטוס פוטרת את חברת התעופה לפי חוק אחמד טיבי?

שימו לב – זוהי הטענה הנפוצה והמטעה של חברות התעופה, במטרה להתחמק מלפצות אתכם כחוק. אם חברת התעופה סירבה לפצות אתכם בטענה שהטיסה בוטלה כתוצאה מתקלה טכנית, שלחו לנו את תשובת חברת התעופה לווטסאפ ואנו נעריך את סיכויי התביעה.

 

מהו גובה הפיצוי על פי חוק טיבי?

כאשר המרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא עד 2,000 ק"מ, הפיצוי הוא 1,320 ₪ (לדוגמה: תל אביב – יוון).
כאשר המרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא מעל 2,000 ק"מ ומתחת ל- 4,500 ק"מ, הפיצוי הוא 2,120 ₪ (לדוגמה: תל אביב – ברלין).
כאשר המרחק בין נקודת המוצא לנקודת הועד הוא מעל 4,500 ק"מ, גובה הפיצוי הוא 3,180 ₪ (לדוגמה: תל אביב  – תאילנד).

 

האם צריך להוכיח נזק שנגרם כתוצאה מביטול הטיסה?

לא. כל הייחודיות והחדשנות בחוק טיבי, היא שאין צורך להוכיח גרימת נזק בפועל ולכן די בגרימת עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות או ביטול הטיסה כדי להצמיח את הזכאות לפיצוי.

 

נגרמו לי בטיסה גם נזקים ישירים. האם קיימת זכאות לפיצוי נוסף?

כן. אם נגרמו לכם נזקים נוספים מביטול הטיסה (כמו למשל הפסד של יום בבית המלון, מונית שנאלצתם לשלם כדי לשוב מנמל התעופה לביתכם, מזון שנאלצתם לרכוש וכיוצ"ב), ניתן לדרוש בהחזרים נוספים על הפיצוי הקבוע בחוק טיבי.

 

תוך כמה זמן חברת התעופה צריכה לשלם לי את הפיצוי?

תוך 45 ימים מהרגע שפנית אל חברת התעופה בכתב. חשוב לציין, כי סוכן הנסיעות מחויב לסייע לך.

מהם שירותי הסיוע שחברת התעופה צריכה לספק לנוסע על פי חוק טיבי?

מזון ומשקאות בהתאם לזמן ההמתנה לטיסה המעוכבת או המבוטלת, אירוח בבית מלון (אם נדרשת שהייה של לילה) והסעה בין נמל התעופה לבית המלון וחזרה. כל עוד חברת התעופה לא תעשה זאת, בית המשפט יכול לפסוק לנוסעים פיצוי נוסף שיכול להגיע עד 10,350 ש"ח.

 

חברת התעופה ביטלה את הטיסה שלי בגלל רישום יותר  (OVER BOOKING). מה לעשות?

"אובר בוקינג" הוא מצב שבו חברת התעופה שריינה לטיסה יותר נוסעים ממספר המושבים המצוי במטוס. במקרה שבו חברת התעופה תסרב להטיס נוסע בשל מצב שכזה, קיימת זכאות לפיצוי כספי בהתאם לנוסחת המרחק אותה ציינו לעיל.

 

האם קיימת זכאות לפיצוי כספי בשל עיכוב בטיסת קונקשיין?

אם הטיסה המריאה באיחור וכתוצאה מכך פספסת את טיסת ההמשך שהתקיימה על ידי אותה חברת תעופה – קיימת זכאות לפיצוי וזאת בתנאי שהעיכוב המצטבר בהגעה ליעד הסופי היה של מעל לשמונה שעות.

מה קובעת התקנה האירופאית (EC 261/04) במקרה של עיכוב בטיסה?

על פי התקנה האירופאית (שהיוותה את ההשראה לחקיקתו של חוק טיבי), קיימת זכאות לפיצוי כספי כבר לאחר עיכוב של שלוש שעות. זאת להבדיל מחוק טיבי בו הפיצוי מתקיים רק בעיכוב של שמונה שעות ומעלה.

בישראל לא ניתן להגיש תביעות על בסיס התקנה האירופאית שכן הניסיון מלמד שבתי המשפט דוחים את התביעות המתבססות על כך. יחד עם זאת, תמיד מומלץ לפנות לשירות הלקוחות של חברת התעופה ולדרוש פיצוי על פי התקנה האירופאית.

 

האם ניתן לתבוע בבית המשפט בישראל פיצוי על פי התקנה האירופאית (EC 261/04)?

לא. תביעות שהוגשו בבית המשפט בישראל מכוח התקנה האירופאית נדחו. יחד עם זאת, תמיד יהיה נכון לפנות לשירות לקוחות ולדרוש את הפיצוי בהתאם לתקנה האירופאית.

 

מה ניתן לעשות אם חברת התעופה מסרבת לפצות אותי על פי חוק טיבי?

במידה ודרשתם את הפיצוי וחברת התעופה התעלמה מפנייתכם לאחר 45 ימים, או שהיא סירבה לפצות בטענות שונות כגון: התגלתה תקלה טכנית חריגה, הטייסים עברו את מכסת השעות וכד', סביר להניח שתצטרכו להגיש תביעה לבית המשפט.

 

הטיסה התעכבה או בוטלה? עו"ד אשר רוטבאום לרשותכם

אם חוויתם מקרה של עיכוב או ביטול טיסה, שינוי בתנאי הטיסה או כל סיטואציה שגרמה לשיבוש הטיסה המיועדת, פנו אל עורך דין דיני תעופה אשר רוטבאום ובדקו עוד היום את זכאותכם לפיצוי. להערכת התביעה על סמך המקרה שלכם, מלאו את הטופס שבתחתית העמוד ואנו נדאג לבדיקת הזכאות ללא כל תמורה.

חישוב מרחק טיסה בחינם
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

עו"ד אשר רוטבאום בפייסבוק | עו"ד אשר רוטבאום בלינקדין | מייל: office@rotbaumlaw.com

אהבתם? שתפו!
בדקו זכאותכם לפיצוי כספי
מה תאריך הטיסה?
מידע נוסף סביב הנושא
ביטול טיסה וויז אייר

האם קיבלתם הודעה לגבי ביטול טיסה וויז אייר בעודכם בנמל התעופה או בדרך אליו? הטיסה של החברה מתעכבת למעלה מ-8 שעות? ייתכן שאתם זכאים לפיצוי

קרא עוד »