דיליי בטיסה

להאזנה:

 

על פי חוק שירותי תעופה על חברות התעופה חלה חובה ליידע את הנוסעים לגבי זכויותיהם בכל הנוגע למקרים של דיליי בטיסה או ביטולה. חברות תעופה אשר מסתירות ביודעין את הזכויות המגיעות ללקוחות חשופות לתביעה של 10,270 ₪ גם ללא הוכחת נזק. במאמר זה נרחיב לגבי הזכויות המגיעות לנוסעים לאחר עיכובים או איחורים בטיסה.

 

מטרת חוק שירותי תעופה

המטרה של חוק שרותי תעופה הידוע גם בשם חוק טיבי היא להסדיר את הפיצוי והסיוע לנוסעים שרכשו כרטיס טיסה ולא עלו על טיסתם במועד כפי שהוא נקוב בכרטיס בשל נסיבות שאינן תלויות בהם אלא בחברת התעופה. בחוק נקבעו אמות מידה וכללים לזכאות להטבות כספיות ולסיוע הן במקרה של דיליי בטיסה והן במקרה של ביטולי טיסה.

שורת ההטבות והזכויות להן מחויבות חברות התעופה נוגעת לכל נוסע שהזמין כרטיס טיסה מישראל לרבות טיסות לואו-קוסט, טיסות הכוללות חניית ביניים וטיסות שכר.

 

זכאות לקבלת מזון ושתיה

כאשר יש דיליי בטיסה של מעל שעתיים מהמועד הנקוב בכרטיס הנוסעים המעוכבים זכאים לקבל מזון ומשקאות בהתאם למשך ההמתנה וללא דרישת תשלום נוספת על כך. במרבית המקרים במקרה של דיילי בטיסה חברות התעופה יחלקו לנוסעים המעוכבים תלושים המאפשרים רכישת מזון ושתיה במזנונים שבשטח נמל התעופה.

במקרים אחרים הדיילים יחלקו את הכריכים והשתייה הקלה לנוסעים בעצמם. ככל שמשך העיכוב של הטיסה ארוך יותר, כך יהיה על חברות התעופה לספק שירותים אלו בהתאם לרבות ארוחות במידה והעיכוב ממושך. במידה וחוויתם דיליי בטיסה ורכשתם בעצמכם מזון ושתיה  חשוב לשמור על הקבלות מכיוון שניתן יהיה לקבל עליהן החזר מחברת התעופה.

דיליי בטיסה
דיליי בטיסה

שירותי תקשורת

נוסעים שטיסתם התעכבה בלמעלה משעתיים יהיו זכאיים גם לשירותי תקשורת הכוללים שתי שיחות טלפון ומשלוח הודעת אימייל או פקס בהתאם לבחירתו של כל נוסע. שירותי התקשורת חיוניים כאשר מדוב בביטול או דיליי בטיסת המשך בחוץ לארץ  מכיוון שהנוסע צריך לעיתים  לעדכן גורמים שונים בכל הנוגע לשינויים במועד ההמראה והנחיתה של הטיסה.

 

אירוח בבית מלון

כאשר יש דיליי בטיסה של למעלה מלילה שלם הנוסע יהיה זכאי גם לאירוח בבית מלון. במידה ובית המלון אינו נמצא בקרבה לנמל התעופה, הנוסע יהיה זכאי גם לשירותי הסעה למלון ובחזרה. ניתן גם להתארח בבית מלון על חשבונכם ולדרוש מחברת התעופה את ההחזר הכספי על ההוצאות שנגרמו תוך הצגת הקבלות. הנוסע זכאי גם למזון ושתיה בעת שהוא מתארח במלון על חשבון חברת התעופה בעת שהוא ממתין לטיסתו החלופית.

 

זיכוי כספי או כרטיס חלופי

כפי שמסביר עו"ד אשר רוטבאום בהתאם לחוק שירותי תעופה נוסע שהונפק לו כרטיס לטיסה והודיעו לו על דליי בטיסה העומד על חמש שעות או יותר הוא יכול לבחור אם לוותר על טיסתו ולקבל בחזרה את הסכום המלא אותו שילם עבור הכרטיס או לקבל כרטיס חלופי ליעדו בתנאים דומים לאלו שבהם רכש את כרטיסו.

 

למי יש לגשת בנמל התעופה

על מנת לממש את ההטבות שציינו, יש לפנות אל נציגי חברת התעופה הרלוונטית בשדה התעופה ולדרוש זאת. בהתאם לחוק שירותי תעופה, כל חברות התעופה המפעילות טיסות מישראל או אליה מחויבות לדאוג שבנמל התעופה יהיה נציג מטעמן החל משלוש שעות טרם מועד ההמראה של הכרטיסים ששווקו ועד ל-30 דקות לאחר המראת הטיסה.

חובה זו חלה גם על חברות תעופה המפעילות טיסות משדות תעופה בחוץ לארץ במידה והיעד הסופי הוא ישראל. במעמד הנפקת כרטיס הטיסה לנוסע, חברת התעופה נדרשת למסור לכל נוסע את הפרטים נחוצים לגבי מקום מושבו של נציג החברה בשדה.

 

פיצוי כספי בהתאם לחוק שירותי תעופה

על פי חוק שירותי תעופה כאשר יש דיליי בטיסה של שמונה שעות או יותר הדבר נחשב לטיסה שבוטלה. על ביטול טיסה הנוסע זכאי לקבל פיצוי כספי מוגדר בהתאם למרחק בקילומטרים של טיסתו. הפיצוי הכספי עומד על  1,280 שקלים ליעדים המוגדרים כקרובים ועד ל- 3,080 שקלים ליעדים המוגדרים כרחוקים.

על מנת לקבל את הפיצוי הכספי, הנוסע נדרש לפנות בכתב אל חברת התעופה והכתובת המוגדרת לכך מצויה באתר רשות שדות התעופה. בהתאם לחוק חברת התעופה נדרשת להעביר את הפיצויים הכספיים אל הנוסע בתוך 45 ימים מהתאריך שבו הוא פנה לחברת התעופה. הפיצוי יכול להינתן בהעברה בנקאית, מזומן או המחאה.

 

פיצוי מופחת

כאשר יש עיכוב טיסה של שמונה שעות או יותר והנוסע מסכים לקבל כרטיס טיסה חלופי לטיסה אחרת שיביא אותו ליעד הסופי באיחור שאינו משמעותי בהתאם לחוק שירותי תעופה,  החברה זכאית לפצות את הנוסע במחצית מהסכומים שנבקעו בחוק בהתאם למרחק הטיסה שבוטלה.

 

סיכום דיליי בטיסה

לסיכום הנושא, במידה וחוויתם דיליי בטיסה במהלך השנים האחרונות ולא קיבלתם את כל  המגיע לכם בהתאם לחוק שירותי תעופה פנו אל עורך דין דיני תעופה אשר רוטבאום לשם מיצוי מלא של זכויותיכם. המשרד מתמחה בדיני תעופה בדגש על  חוק שירותי תעופה והוא מחזיק בניסיון המשמעותי ביותר במדינת ישראל בכל הנוגע לביטולי ועיכובי טיסות. למשרד רקורד מוכח בהשגת פיצויים משמעותיים מחברות התעופה הישראליות והבינלאומיות.

בהתאם לחוק שירותי תעופה, חברות התעופה לא יהיו פטורות מהפיצוי הכספי לנוסעים כאשר הביטול או עיכוב לא היה בשליטתן ונגרם כתוצאה מכוח עליון. דוגמאות למצבים אלו הן מזג אוויר סוער במיוחד, אירועים ביטחוניים וכן הלאה.

כאשר מדובר בשביתה המוגנת בחוק החברה לא תהיה חייבת בפיצוי והדבר ייחשב כאירועים שאינם בשליטתה. הדבר נכון הן כאשר מדובר בהשבתה של עובדי חברת התעופה עצמה והן כאשר מדובר בהשבתה של כל גורמים אחרים שפעילותם הכרחית לשם קיום הטיסות כסדרן.

חישוב מרחק טיסה בחינם
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

עו"ד אשר רוטבאום בפייסבוק | עו"ד אשר רוטבאום בלינקדין | מייל: office@rotbaumlaw.com

אהבתם? שתפו!
בדקו זכאותכם לפיצוי כספי
מה תאריך הטיסה?
מידע נוסף סביב הנושא
יונייטד איירליינס ישראל

יונייטד איירליינס – חברת התעופה האמריקנית ומהגדולות בעולם, מפעילה למעלה מ350 קווים בכל העולם כולל בתוך ארה"ב עצמה. החברה מציעה טיסות לישראל מערים שונות בארצות

קרא עוד »
איבריה שירות לקוחות

איבריה איירליינס היא אחת מחברות התעופה הגדולות בספרד והיא מפעילה טיסות ליעדים בכל העולם, כולל ישראל. חברת התעופה מחויבת למתן שירות לקוחות מעולה לכל נוסעיה,

קרא עוד »
לופטהנזה שירות לקוחות

לופטהנזה היא חברת התעופה הלאומית של גרמניה, הנמנית בין חברות התעופה הגדולות בעולם. יש לה מספר חברות בת (סוויס אייר, אוסטריאן ועוד), צי מטוסים גדול

קרא עוד »