עיכוב בטיסה פיצוי כספי

חישוב מרחק טיסה בחינם

עיכוב בטיסה פיצוי – זכויות הנוסע וחובות חברת התעופה

במהלך שנת 2018 עברו 22,949,676 נוסעים ב- 157,312 תנועות מטוסים בטיסות בינלאומיות ופנים ארציות.

כלומר, עבור רבים מאתנו טיסה לחו"ל היא חלק מהשגרה השנתית שלנו, בין אם לצורכי עבודה, או לצורכי חופשה והנאה. לצד זאת, עם ריבוי הטיסות עולה גם הסבירות כי נימצא עצמנו בסיטואציה שבה נחווה עיכוב טיסה או ביטול טיסה. במאמר זה, נסקור מהן הזכויות המגיעות לנוסעים מול חברות תעופה ישראליות או זרות במקרה של ביטול טיסה, או עיכוב בטיסה.

מחפשים עורך דין תעופה? מעוניינים לבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי בגין עיכוב בטיסה מעל 8 שעות, או ביטול טיסה? מלאו את הטופס בתחתית עמוד או לחצו על כפתור זה כדי לשלוח הודעת וואטסאפ.

עיכוב בטיסה פיצוי – באלו סכומים זכאי הנוסע?

בשנת 2012 חוקק בישראל חוק שירותי תעופה הידוע גם כ"חוק טיבי". החוק מסדיר את זכויות הנוסע מול חברת התעופה, בין היתר במקרים של ביטול טיסה, עיכוב בטיסה ואובר בוקינג.

במקרה בו בוטלה הטיסה באופן חד צדדי, חברת התעופה מחויבת לדאוג לנוסע לטיסה חלופית וכן לשירותי לינה והסעות לבית המלון ובחזרה לשדה התעופה. בנוסף, על חברת התעופה לדאוג לנוסע ל"שירותי סיוע" כלומר, לתלושי מזון ושתיה וכן לאפשרות לבצע שיחה טלפונית במידה ואין באפשרותו של הנוסע לעשות זאת. מעבר לכך, על חברת התעופה לפצות את הנוסע בסכום שיכול לנוע בין 1,290 ש"ח ל- 3,050 ש"ח וזאת בהתאם למרחק הקיים בין נקודת המוצא לנקודת היעד.

נמחיש באמצעות הדוגמה הבאה: טיסת אל על שהייתה אמורה להמריא מתל אביב לבנגקוק בוטלה באופן חד צדדי לאחר שהנוסעים היו ישובים במטוס בשל תקלה טכנית. במקרה כזה ואין לאל על טענה הגנה מוצדקת לביטול, היא תהיה מחויבת לפצות כל נוסע בסך של 3,050 ש"ח, משום שהמרחק בין תל אביב לבנגקוק עולה על 4,500 ק"מ.

עורך דין דיני תעופה

במקרה בו הטיסה עוכבה, ישנה חשיבות למספר שעות העיכוב. במידה והעיכוב בטיסה היה למעלה משמונה שעות הטיסה מוגדרת למעשה כ"טיסה שבוטלה" וחברת התעופה מחויבת לפצות את הנוסע בהתאם לנוסחת הפיצוי שפורטה לעיל. במידה והעיכוב קטן משמונה שעות, חברת התעופה לא מחויבת לפצות את הנוסע בפיצוי כספי. זאת בניגוד למצב הקיים באירופה בו עיכוב של שלוש שעות בלבד, מחייב את חברת התעופה לפצות את הנוסע בסכום כספי. לצד זאת, על כל עיכוב בן למעלה משעתיים מחויבת חברת התעופה לספק לנוסע "שירותי סיוע" בדמות תלושי מזון, שתייה.

לסיכום, נראה כי בשנים האחרונות ישנה התקדמות משמעותית בארץ בכל הנוגע לזכויות הנוסע ולחובות של חברת תעופה כלפיו במקרה של עיכוב בטיסה או ביטול טיסה. ל"חוק שירותי תעופה" הידוע גם כ"חוק טיבי" יש חלק מהותי בכך. לצד זאת, עדין קיים פער משמעותי בין החקיקה בארץ לעומת החקיקה האירופאית, המאפשרת טווח פיצוי רחב יותר במקרה של עיכוב בטיסה.

במידה והנך מעוניין לבדוק את זכאותך לפיצוי, יש למלא את הטופס בתחתית העמוד או לשלוח הודעת וואטסאפ באמצעות לחיצה על כפתור זה.

 


5/5


(1 Review)