פיצוי על עיכוב בטיסה – מה קובע חוק שירותי תעופה ("חוק טיבי")?

פיצוי על עיכוב בטיסה מעל 8 שעות – באלו מקרים הנוסע זכאי לפיצוי כספי על פי "חוק טיבי"?

הגעתם לנמל התעופה והודיעו לכם שהטיסה מתעכבת מעל 8 שעות או מבוטלת בשל תקלה טכנית? ככל הנראה מגיע לכם פיצוי כספי על פי "חוק טיבי". ומה לגבי העיכוב בטיסה שקרה לכם בשנה שעברה?חשוב לדעת שניתן לתבוע את חברות התעופה גם על אירועים שהתרחשו עד ארבע שנים מיום הטיסה. חוק טיבי קובע דרגות פיצוי שונות, בהתאם לגודל האיחור בטיסה.

בתחתית העמוד תוכלו למצוא טופס, מלאו אותו ונבחן את זכאותכם לפיצוי בשל עיכוב בטיסה, או לחצו כאן לצורך שליחת הודעת וואטסאפ.

פיצוי על עיכוב בטיסה מעל 3 שעות – האם הנוסע זכאי לפיצוי כספי?

סעיף 7 לחוק טיבי קובע לאיזה פיצוי זכאי הנוסע במקרה של עיכוב בטיסה. לפי החוק, במידה והטיסה המריאה באיחור של שעתיים עד חמש שעות הנוסע זכאי לקבל מחברת התעופה או ממארגן חבילת התיור, מזון ומשקאות וכן שיחות טלפון (אך בשלב זה אין זכאות לפיצוי כספי).

פיצוי על עיכוב בטיסה מעל 5 שעות – האם קיימת זכאות לפיצוי כספי על פי החוק?

במידה והטיסה המריאה באיחור של 5-8 שעות מהמועד המקורי, קובע חוק טיבי עיכוב בטיסה, כי הנוסע יכול להחליט כי אינו מעונין לעלות על הטיסה. במקרה זה, הוא זכאי לקבל חזרה את עלות כרטיס הטיסה או לקבל מחברת התעופה כרטיס טיסה חלופי והכל לפי בחירתו. נוסע שהוצע לו כרטיס טיסה חלופי לטיסה שממריאה ביום שלמחרת, זכאי לקבל גם שירותי לינה ושירותי הסעה. נדגיש שוב, כי במידה והעיכוב בטיסה היה פחות מ- 8 שעות שעות, הנוסע לא יהיה זכאי לפיצוי כספי בשלב זה.

פיצוי על עיכוב בטיסה מעל 8 שעות – הנוסע זכאי לפיצוי כספי על פי חוק טיבי!

על פי חוק טיבי, רק במקרה והיה עיכוב בטיסה מעל 8 שעות, הטיסה תיחשב ל"טיסה שבוטלה" והנוסע יהיה זכאי לפיצוי כספי בהתאם ל"נוסחת המרחק" אשר קבועה בתוספת הראשונה לחוק טיבי:

במידה והמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד של הטיסה שבוטלה הוא:     

עד 2,000 ק"מ (לדוגמא טיסה מת"א לרודוס), סכום הפיצוי יעמוד על 1,290 ₪ לכל נוסע;

מעל 2,000 ק"מ ועד 4,500 ק"מ (לדוגמא טיסה מלונדון לת"א),  סכום הפיצוי יעמוד על 2,050 ₪ לכל נוסע;

מעל 4,500 ק"מ (לדוגמא טיסה מת"א לניו יורק), סכום הפיצוי יעמוד על 3,050 ₪ לכל נוסע;

חשוב לציין, כי לצד הזכאות התאורטית של הנוסע בפיצוי כספי במקרה של עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות, נקבע בסעיף 6(ה)(1) לחוק טיבי גם מנגנון הפטור. כלומר, המחוקק אפשר לחברת התעופה שלא לפצות את הנוסע במקרים מסויימים, גם אם היה עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות. כך לדוגמה, במידה וחברת התעופה תצליח להוכיח כי הטיסה בוטלה בשל "נסיבות מיוחדות" שלא היו בשליטתה, וגם אם הייתה עושה כל אשר ביכולתה – לא הייתה יכולה למנוע את ביטולה בשל אותן נסיבות. כלומר, במידה וחברת התעופה תצליח לעמוד באותם שלושה תנאים מצטברים היא תהיה פטורה מלפצות נוסע בפיצוי הכספי הקבוע בחוק טיבי. נסביר ונביא דוגמאות לשימוש בסעיף הפטור בהמשך המאמר.

איחור בטיסה קונקשן – עיכוב בטיסה שגרמה לפספוס טיסת ההמשך – מה קובע חוק טיבי?

במידה והנוסע רכש כרטיס לטיסה הכוללת טיסת המשך והמקטע הראשון התעכב בפחות משמונה שעות, אך הנוסע הגיע ליעדו הסופי באיחור מצטבר העולה על שמונה שעות, מפני שהנוסע פספס את המקטע השני, במקרה כזה עדיין קיימת זכאות לפיצוי כספי על פי חוק טיבי עיכוב בטיסה.

נמחיש זאת באמצעות הדוגמה הבאה: נוסע רכש כרטיס טיסה מתל אביב לניו יורק דרך אמסטרדם. המקטע הראשון מתל אביב היה אמור להמריא בשעה 08:00 ולנחות באמסטרדם בשעה 12:00. המקטע השני, מאמסטרדם לניו יורק, היה אמור להמריא בשעה 13:00. בפועל, הטיסה במקטע הראשון המריאה בעיכוב של שעתיים, כלומר בשעה 10:00, ונחתה באמסטרדם בשעה 14:00, אך הטיסה במקטע השני המריאה במועד (13:00) לניו יורק. חברת התעופה לקחה אחריות והעבירה את הנוסע לבית המלון עד מועד הטיסה החלופית שהמריאה למחרת בשעה 13:00. בפועל, הנוסע הגיע ליעדו באיחור מצטבר של 24 שעות ביחס למועד המקורי.

במקרה כזה, קובעת הפסיקה כי הנוסע יהיה זכאי לפיצוי כספי בגין עיכוב בטיסה, גם אם כל אחד משני המקטעים שהבאנו בדוגמה לעיל המריאו באיחור של פחות משמונה שעות.

עיכוב בטיסה – מתי הנוסע לא זכאי לפיצוי כספי גם אם היה עיכוב בטיסה מעל 8 שעות? ומה הכוונה "נסיבות מיוחדות" הנזכרות בחוק טיבי?

בית המשפט העליון במדינת ישראל טרם פירש את צמד המילים "נסיבות מיוחדות", הנזכרות בסעיף הפטור, כך שאין הלכה מחייבת בעניין. יחד עם זאת, בית הדין הגבוה לצדק באירופה (ECJ), קבע כי חוסר יציבות פוליטית, פגעי מזג אוויר, שביתות, פגם שנגרם במהלך ייצורו של המטוס אשר הביא להחלטה של יצרנית המטוס לקרקע את כל המטוסים עד לתיקון התקלה, או במקרה של פגם חיצוני שהוביל להשבתת המטוס (כגון: ציפור או ברק שפגע בכלי הטיס), יכול להיחשב ל"נסיבות מיוחדות" אשר יפטרו את חברת התעופה מלפצות נוסע.

מניסיונו הרב בתחום, חברות התעופה מנסות לחמוק מאחריות ולפטור עצמן מלפצות נוסעים בפיצוי כספי הקבוע בחוק טיבי עיכוב בטיסה, בטענה כי ביטול הטיסה אירע כתוצאה מתקלה טכנית אשר עולה לכדי "נסיבות מיוחדות" (הסטטיסטיקה מדברת על קבלת פיצוי בשיעור של 2% בלבד מסך כל התלונות שחברות התעופה מקבלות). כמובן שיש לבחון באופן מקצועי כל מקרה ואת התקלה הטכנית לגופה (עד כמה התקלה נדירה) אולם, ככלל הדבר לא יכול להוות פטור גורף לחברת התעופה.

פיצוי בשל עיכוב הטיסה – מהו מועד "ההמראה" לצורך חוק טיבי איחור בטיסה?

כאמור, במידה וחוויתם עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות אתם זכאים באופן תאורטי לפיצוי כספי מחברת התעופה. יחד עם זאת, מנסיוני המקצועי מול חברות התעופה, פעמים רבות עלתה בבית המשפט השאלה מהו המועד "ההמראה" לצורך הוראות חוק טיבי, האם מועד ההמראה הוא רגע סגירת דלתות המטוס והתנתקות מהשרוול, או הרגע בו גלגלי המטוס מתנתקים מהקרקע?

לשאלה זו ישנה חשיבות מכרעת לעניין הפיצוי לו אתם זכאים ונסביר זאת באמצעות הדוגמה הבאה:

על גבי כרטיס הטיסה שהונפק לכם, נקבע כי שעת ההמראה 00:00, אולם בשל תקלה טכנית שהתגלתה במטוס, נגרם עיכוב משמעותי שבסופו המטוס התנתק מהשרוול אל עבר מסלול ההמראה בשעה 07:55. יחד עם זאת, ההמראה בפועל, כלומר גלגלי המטוס התנתקו ממסלול ההמראה רק בשעה 08:20. האם על פי נתונים אלה הנכם זכאים לפיצוי כספי לפי חוק טיבי איחור בטיסה?

לשיטת חברות התעופה אתם לא זכאים לפיצוי מהסיבה שמועד "ההמראה" נקבע בשעת סגירת דלתות המטוס והתנתקות מהשרוול (07:55). לכן, במקרה כזה על פי החישוב של חברות התעופה אתם אינכם זכאים לפיצוי מאחר שהעיכוב היה רק 07:55 ביחס למועד המקורי. יחד עם זאת, ברור לכל נוסע כי מועד ההתנתקות מהשרוול אינו רלוונטי מבחינתו, אלא מועד ההמראה בפועל, קרי המועד בו גלגלי המטוס מתנתקים מהקרקע.

בסוגיה מהותית זו שהגיע לפתחו של בית המשפט המחוזי וטופלה על ידי משרדנו נקבע כי מועד ההמראה לצורך חוק טיבי איחור בטיסה, הוא המועד בו התנתקו גלגלי המטוס מהקרקע (08:20). ואכן, קבוצת הנוסעים אותם ייצגנו נמצאו זכאים לפיצוי כספי במקרה זה.

פיצוי בגין עיכוב בטיסה – מהי תקופת ההתיישנות על פי חוק טיבי עיכוב בטיסה?

סעיף 19 לחוק טיבי קובע כי תקופת ההתיישנות של תביעה בשל הפרת הוראות חוק שירותי תעופה היא ארבע שנים מיום שנוצרה עילה מזכה. לכן, ככל וחוויתם עיכוב בטיסה או ביטול טיסה במהלך ארבע השנים האחרונות, יכול מאוד להיות שאתם זכאים לפיצוי כספי מחברת התעופה. מלאו את הטופס בתחתית העמוד ונבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי.

הגשת תביעה בגין עיכוב בטיסה – מה עושים במידה וחברת התעופה מסרבת לפצות את הנוסע בהתאם לחוק?

כאשר חוקק חוק טיבי, יצא המחוקק מנקודת הנחה כי חברות התעופה לא ירצו לשתף פעולה וינסו לחמוק ממתן פיצוי לנוסע שחווה עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות, או שטיסתו בוטלה, בטענות שונות ומשונות. על מנת ליצור אינטרס שלילי לחברות התעופה, נקבע כי במידה והנוסע לא יקבל את ההטבות הקבועות בחוק  מחברת התעופה במקרה של איחור בטיסה או ביטול טיסה ויאלץ להגיש תביעה, בית המשפט יהיה רשאי לפסוק בנוסף לפיצוי שהוסבר לעיל, גם פיצויים לדוגמה שיכולים להגיע עד 10,350 ש"ח. לצד זאת, חברות תעופה רבות מנסות להימנע מתשלום הפיצוי לנוסע. במקרים מעין אלו משרדנו מתמחה. בשנים האחרונות ייצגנו אלפי נוסעים שהצלחנו להשיג להם פיצוי במקרים של עיכוב בטיסה או ביטול טיסה, למרות התנגדותן של חברות התעופה.