פיצוי על עיכוב בטיסה על פי חוק טיבי

משרדנו הוא הוותיק והמנוסה ביותר בייצוג נוסעים וקבוצות נגד חברות תעופה. לאחר מאבק ארוך בחברת סאן דור, זכה משרדנו בסכום הגבוה שנפסק לנוסעים אי במדינת ישראל, בסך של 643,761 ש"ח!

לחצו כאן ותוכלו לראות חלק מהתביעות הרבות שהוגשו לבתי המשפט ופורסמו בכלי התקשרות.

חוויתם עיכוב בטיסה? באלו מקרים הנוסע זכאי לפיצוי כספי על פי "חוק טיבי"?

הגעתם לנתב"ג או לכל נמל תעופה אחר בעולם והודיעו לכם שהטיסה מתעכבת מעל שמונה שעות, או מבוטלת בשל תקלה טכנית? ככל הנראה מגיע לכם פיצוי כספי על פי "חוק טיבי". 

כמה שנים מיום הטיסה ניתן לקבל את פיצוי? 

במידה והטיסה שלכם בוטלה באופן חד צדדי על ידי חברת התעופה, או חוויתם עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות וטרם חלפו ארבע שנים מיום הטיסה אתם זכאים לפיצוי כספי.

להלן נבחן את הקריטריונים השונים לפיצוי במקרה של עיכוב בטיסה:

האם הנוסע זכאי לפיצוי כספי כאשר העיכוב בטיסה מעל שלוש שעות?

במידה והיה עיכוב בטיסה עד חמש שעות, הנוסע יהיה זכאי לקבל מחברת התעופה מזון ומשקאות וכן שיחות טלפון אך בשלב זה אין זכאות לפיצוי כספי.

האם קיימת זכאות לפיצוי כספי כאשר העיכוב בטיסה מעל חמש שעות?

במידה והטיסה המריאה בעיכוב של 5-8 שעות, הנוסע יכול להחליט שהוא איננו מעוניין לעלות על הטיסה ולקבל את כספו חזרה, אך עדיין אין זכאות לפיצוי כספי בגין העיכוב בטיסה.

האם קיימת זכאות לפיצוי כספי כאשר העיכוב בטיסה מעל שמונה שעות?

כן. רק במקרה והעיכוב בטיסה הוא מעל 8 שעות, הטיסה תיחשב ל"טיסה שבוטלה" והנוסע יהיה זכאי לפיצוי כספי.

מהו גובה הפיצוי?

עד 2,000 ק"מ (לדוגמא: טיסה מת"א לרודוס), סכום הפיצוי יעמוד על 1,290 ₪.

מעל 2,000 ק"מ ועד 4,500 ק"מ (לדוגמא: טיסה מת"א ללונדון),  סכום הפיצוי יעמוד על 2,080 ₪.

מעל 4,500 ק"מ (לדוגמא טיסה מת"א לניו יורק), סכום הפיצוי יעמוד על 3,100 ₪.

עיכוב בטיסה שגרמה לפספוס טיסת ההמשך – האם אני זכאי לפיצוי?

במידה והנוסע רכש כרטיס לטיסה הכוללת טיסת המשך והיה עיכוב בטיסה במקטע הראשון בפחות משמונה שעות, אך הנוסע הגיע ליעדו הסופי באיחור מצטבר העולה על שמונה שעות, קיימת זכאות לפיצוי כספי.

האם אני זכאי לפיצוי במקרה שקניתי כרטיס לטיסת קונקשן ששווקה תחת קוד של חברת תעופה אחת, אך בפועל בוצעה על ידי שתי חברות תעופה שונות?

לדוגמה: חברת איבריה שווקה את כרטיס הטיסה תחת הקוד שלה (IB), אך בפועל חברת תעופה אחרת שאין לה כלל נציגות בישראל הפעילה את הטיסה. במקרה והיה עיכוב בטיסה, יהיה ניתן לדרוש את הפיצוי מאיבריה.

עיכוב טיסה – מתי הנוסע לא זכאי לפיצוי כספי גם אם היה עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות? ומה הכוונה "נסיבות מיוחדות" הנזכרות בחוק טיבי?

במידה וחברת התעופה תצליח להוכיח כי הטיסה בוטלה בשל "נסיבות מיוחדות" שלא היו בשליטתה, וגם אם הייתה עושה כל אשר ביכולתה – לא הייתה יכולה למנוע את ביטולה בשל אותן נסיבות. 

מה הכוונה "נסיבות מיוחדות"?

פגעי מזג אוויר, שביתות, ברק שפגע במטוס, יכולים להיחשב ל"נסיבות מיוחדות" אשר יפטרו את חברת התעופה מלפצות נוסע גם אם היה עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות.

עיכוב בטיסה פיצוי – מהו מועד "ההמראה" לצורך חוק טיבי איחור בטיסה?

מועד ההמראה הוא המועד בו התנתקו גלגלי המטוס מהקרקע ולא המועד שלא סגירת דלתות המטוס. לכן יהיה ניתן לקבל על  פיצוי על עיכוב בטיסה גם אם חברת התעופה טוענת שאינכם זכאים. 

פיצוי על איחור בטיסה – מהי תקופת ההתיישנות על פי חוק טיבי עיכוב בטיסה?

ניתן לדרוש פיצוי על איחור בטיסה ארבע שנים מיום הטיסה. 

מה עושים במידה וחברת התעופה מסרבת לפצות את הנוסע בהתאם לחוק?

טרם הגשת תביעה חשוב לבחון מבחינה מקצועית האם יש "קייס". במידה ויתברר כי חברת התעופה דחתה את דרישת הנוסע שלא כדין, בית המשפט יהיה רשאי לפסוק לזכות הנוסע פיצויים שיכולים להגיע עד 10,350 ש"ח. 

האם ניתן לדרוש פיצוי על עיכוב בטיסה על פי התקנה האירופאית – EC 261/04

חשוב להדגיש כי בתי משפט בישראל דחו תביעות שהוגשו על בסיס התקנה האירופאית. יחד עם זאת, כדאי לנסות לפנות שירות הלקוחות של חברת התעופה ולנסות לבקש פיצוי על עיכוב בטיסה על פי התקנה האירופאית.

חישוב מרחק טיסה

2/5


(1 Review)