חוק טיבי איחור בטיסה

חוק טיבי – המדריך המלא והממוקד ביותר לקבלת פיצוי כספי, במקרה והטיסה בוטלה או התעכבה

במאמר זה נסביר בצורה פשוטה וקלה, כיצד תוכלו לממש את זכאותכם לפיצוי כספי, במקרה וחוויתם ביטול טיסה על ידי חברת התעופה, או עיכוב בטיסה.

חוק טיבי (אשר נקרא גם "חוק שירותי תעופה"), מהווה נקודת מפנה חסרת תקדים בזכויות הנוסעים בישראל. החוק אשר נכנס לתוקף ביום 16.8.12, מסדיר את זכויות הנוסע מול חברות התעופה. חוק זה איננו המצאה ישראלית, אלא הוא מבוסס על התקנה האירופאית (EC 261/04), אשר מסדירה את חובות חברת התעופה כלפי הנוסע במקרה של עיכוב בטיסה, ביטול טיסה ו"אובר בוקינג". להערכתנו, חברות התעופה שילמו לנוסעים עד היום עשרות מליוני דולרים מכוח חוק טיבי, כך שמדובר בחוק צרכני חשוב מאד.

מאחר ואנחנו מקבלי אלפי פניות בשנה באותו עניין, נציין כבר עתה כי לא ניתן להגיש תביעה לפיצוי כספי במדינת ישראל ולבסס אותה על פי התקנה האירופאית (לפיה, ניתן לתבוע פיצוי כבר מעיכוב של שלוש שעות), לכן רק עיכוב מעל שמונה שעות ומעלה יוכל לזכות אתכם בהתקיים מספר תנאים בפיצוי על פי חוק טיבי.

במידה וטיסתכם בוטלה באופן חד צדדי על ידי חברת התעופה, או שחוויתם עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות, תוכלו לבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי כבר עכשיו, ללא עלות ובמהירות, באמצעות מילוי הטופס שבתחתית העמוד, או שתוכלו ללחוץ  כאן על מנת לשלוח הודעת וואטסאפ.

משרדנו הוא הוותיק והמנוסה ביותר בייצוג נוסעים וקבוצות נגד חברות תעופה ישראליות וזרות. בחודש ינואר 20' זכה משרדנו בסכום הגבוה שנפסק לנוסעים אי במדינת ישראל בסך של 643,761 ש"ח. לחצו כאן ותוכלו לראות חלק מהתביעות הרבות שהוגשו לבתי המשפט ופורסמו בכלי התקשרות.

מהי תקופת ההתיישנות לפי חוק טיבי?

בטרם נרחיב על התנאים למימוש הזכאות לפי חוק טיבי, נציין כי ניתן לדרוש פיצוי רטרואקטיבי על טיסות שבוטלו או התעכבו במהלך ארבע השנים האחרונות.

כמו כן, ניתן לדרוש את הפיצוי בבית המשפט בישראל עבור כל נוסע בעולם ללא קשר לשאלת האזרחות. לדוגמה: בתביעה גדולה שהוגשה על ידי משרדנו נגד חברת התעופה יונייטד איירליינס ייצגנו בבית המשפט בתל אביב קבוצת אוונגליסטים בעלי אזרחות אמריקאית.

חוק טיבי עיכוב בטיסה – לאחר כמה שעות עיכוב קיימת זכאות לפיצוי כספי?

על פי חוק טיבי במידה ונגרם לכם עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות ביחס למועד הנקוב בכרטיס הטיסה, אתם יכולים להיות זכאים לפיצוי כספי ללא כל צורך בהוכחת נזק מצידכם.

בנוסף לכך, במידה וכתוצאה מהעיכוב, הוחלט כי הטיסה תמריא ביום שלמחרת, על חברת התעופה לדאוג לכם ולשכן אתכם בבית מלון (כשהיא זו שאמורה לשאת גם בעלויות התחבורה לבית המלון). יצוין, כי אם חוויתם עיכוב בטיסה מעל חמש שעות ומסיבותיכם שלכם החלטתם כי אינכם מעוניינים לטוס, אתם רשאים לבקש החזר מלא על כרטיס הטיסה. חשוב להדגיש פעם נוספת, כי במידה והעיכוב בטיסה היה מתחת לשמונה שעות, אינכם זכאים לפיצוי כספי על פי חוק טיבי.

באילו מקרים חברת התעופה פטורה מלפצות על פי חוק טיבי?

עוד בטרם נעבור לחלק המעניין והוא גובה הפיצוי, נציין כי במידה ונתקיימו אחד מהמקרים הבאים שיפורטו להלן, חברת התעופה תהיה פטורה מלפצות את הנוסע גם אם הטיסה בוטלה או התעכבה מעל שמונה שעות. במילים אחרות, עצם העיכוב או ביטול הטיסה לא מקנה פיצוי באופן מוחלט ולחברת קיימות הגנות שונות, כגון:

  • חברת התעופה הודיעה על ביטול הטיסה 14 ימים לפני המועד המתוכנן.
  • חברת התעופה הודיעה על ביטול הטיסה בין 14 – 7 ימים לפני המועד המתוכנן, כשהיא מציעה לנוסע טיסה חלופית שמועד ההמראה לא יותר משעתיים (מהמועד המקורי) ומגיעה ליעד הסופי לא יותר מארבע שעות (מהמועד המקורי).
  • חברת התעופה הודיעה על ביטול הטיסה 7 ימים לפני המועד המתוכנן כשהיא מציעה לנוסע טיסה חלופית שמועד ההמראה לא יותר משעה (מהמועד המקורי) ומגיעה ליעד הסופי לא יותר משעתיים (מהמועד המקורי).
  • סעיף 6(ה)(1) לחוק טיבי – הטיסה בוטלה בשל נסיבות מיוחדות שלא היו בשליטה של חברת התעופה (לדוגמה: פגם במטוס שהתגלה על ידי היצרן, אירוע טרור שבעקבותיו נסגר המרחב האווירי, פגעי מזג אוויר, שביתה וכד').
  • חשוב לציין, כי רוב התיקים בהם ייצגנו אלפני נוסעים בבתי המשפט, הוא שימוש של חברת התעופה בסעיף זה ודחיית דרישתו של הנוסע לפיצוי. כמובן שסעיף זה נתון לפרשנות שונות כשהנטל להראות שהטיסה בוטלה בשל "נסיבות מיוחדות" מוטל על חברת התעופה (ולא על הנוסע). לכן, אם קיבלתם תשובה שלילית מחברת התעופה המבוססת על סעיף זה, על תאמרו נואש. שלחו לנו את התשובה למייל, או לוואטסאפ ואנו נעריך את סיכויי התביעה.

חוק טיבי טיסות – מהו גובה הפיצוי לו אתם זכאים?

במידה ונמצא כי אתם אכן זכאים לפיצוי, חשוב שתדעו כי גובה הפיצוי נגזר מהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד, בהתאם לכללים הבאים:

 • במידה והמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא עד 2,000 ק"מ, גובה הפיצוי הוא 1,300 ₪ לכל נוסע (לדוגמה: טיסה מתל אביב ליוון, או לטורקיה).
 • במידה והמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא מעל 2,000 ק"מ ומתחת ל- 4,500 ק"מ, גובה הפיצוי הוא 2,090 ₪ לכל נוסע (לדוגמה: מתל אביב לברלין, או לאמסטרדם).
 • במידה והמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא מעל 4,500 ק"מ, גובה הפיצוי הוא 3,130 ₪ לכל נוסע (לדוגמה: מתל אביב לתאילנד, או לניו יורק).

מהם שירותי הסיוע שחברת התעופה צריכה לספק לנוסע על פי חוק טיבי?

כאמור, במידה וחוויתם עיכוב בטיסה או ביטול טיסה, אתם זכאים לפיצוי כספי, שיכול לנוע בין 1,300 ש"ח ל- 3,130 ש"ח וזאת על פי נוסחת המרחק שפורטה לעיל. כמו כן ובמקביל לפיצוי, קבע המחוקק כי עד מועד הטיסה החלופית זכאי הנוסע לקבל מחברת התעופה "שירותי סיוע" הכוללים: מזון ומשקאות בהתאם לזמן ההמתנה, אירוח בבית מלון אם נדרשת שהייה של לילה אחד או יותר ושירותי הסעה בין שדה התעופה לבית המלון שבו הנוסע שוהה.

במידה וחברת התעופה לא תעניק את שירותי סיוע לנוסע, היא צפויה "להיענש" על כך. כלומר, המחוקק קבע פיצוי עונשי לטובת הנוסע, שיכול להגיע עד 10,350 ש"ח, ללא כל קשר האם נגרם נזק לנוסע. 

חוק טיבי נוסח מלא – מהם זכויות הנוסע במקרה של רישום יתר (OVER BOOKING)?

Over Booking הוא מצב שבו חברת התעופה שריינה לטיסה יותר נוסעים ממספר המושבים המצוי במטוס. מדובר בתעופה מוכרת בעולם התעופה המבוססת על סטטיסטיקות שונות שעורכות חברת התעופה על מספר הנוסעים שעשוי לא להגיע לטיסה (מכל סיבה שהיא), כשהמטרה היא שהמטוס לא ימריא עם מקומות ריקים.

אך מה קורה עם כל הנוסעים שנמכרו להם הכרטיסים הגיעו לטיסה, אך במטוס ישנם מספר מושבים נמוך ממספר הנוסעים. במקרה זה, על נציגי החברה לפנות אל הנוסעים ולחפש מתנדבים אשר יסכימו לוותר על מקומם ולטוס במועד אחר. במידה וחברת התעופה הגיעה להסכם כלשהו ולפיו הנוסע יוותר על מקומו בטיסה בתמורה לפיצוי מוסכם (לדוגמה: כרטיס טיסה נוסף לכל יעד שלה בעולם), חובה עליה להטיס את הנוסע (המתנדב) בטיסה חלופית, או להשיב לו את כספו.

ככל שלא נמצאו מתנדבים וחברת התעופה בוחרת בנוסע מסוים ובניגוד לרצונו, הוא זכאי לפיצוי כספי על פי הוראות חוק טיבי.

יצוין, כי גם ב"אובר בוקינג" כמו במקרה של טיסה שבוטלה או התעכבה מעל שמונה שעות, גובה הפיצוי נגזר מהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד, בהתאם לנוסחת הפיצוי שהוצגה לעיל.

חוק טיבי פיצוי – איחור בטיסת קונקשן – האם הנוסע זכאי לפיצוי כספי בשל עיכוב במקטע מס' 1 שהוביל להחמצת מקטע מס' 2?

על פי חוק טיבי, במידה והטיסה המריאה באיחור וכתוצאה מכך פספסתם את טיסת ההמשך, דבר שהוביל לעיכוב מצטבר של מעל שמונה שעות בהגעה ליעד הסופי, יכול להיות שאתם זכאים לפיצוי כספי.

נמחיש זאת באמצעות הדוגמה הבאה: נוסע מעוניין לטוס מתל אביב לניו יורק דרך מוסקבה. הטיסה מתל אביב אמורה להמריא בשעה 12:00 ולנחות במוסקבה בשעה 16:00 והטיסה ממוסקבה לניו יורק עתידה להמריא בשעה 17:00. לצערכם, היה עיכוב בטיסה מתל אביב והיא המריאה רק בשעה 13:30 וכשהמטוס נחת במוסקבה הטיסה לניו יורק המריאה כמתוכנן ובפועל פספסתם אותה.

במקרה כזה, ישנה מחלוקת בפסיקה האם הנוסע זכאי לפיצוי. כלומר, ישנם שופטים מקלים הסוברים שגם אם לא היה עיכוב בטיסה של שמונה שעות בכל אחד מהמקטעים (כזכור, במקטע הראשון היה עיכוב בטיסה של שעה וחצי בלבד ואילו במקטע השני לא היה כל עיכוב בטיסה, שכן הטיסה המריאה במועד לניו יורק), קיימת זכאות לפיצוי.

יחד עם זאת, חשוב לשים לב לשופטים המחמירים יותר שפסקו כי לא קיימת זכאות לפיצוי במצב כזה, מאחר שהנוסע הוא זה שבחר זמן קישור מצומצם בין שתי הטיסות ומשכך נטל על עצמו סיכון ביודעין. לשיטת שופטים שדחו תביעות של נוסעים במקרה איחור בטיסת קונקשן, לא מן הנמנע כי לו הנוסע יזמין את הטיסות באמצעות סוכן נסיעות, אז יהיה ניתן להטיל את האחריות על הסוכן מכוח התרשלות בבניית מסלול הטיסה ובחירת זמן קישור מצומצם כפי שנבחרו, שלא לוקח בחשבון אפשרות איחור של הטיסה במקטע הראשון.

לכן, המסקנה היא, שאם בחרתם לרכוש כרטיס בטיסת קונקשן, עשו זאת באמצעות סוכן נסיעות ישראלי בלבד, משום שאם תפספסו את טיסת הקונשיין, יהיה לכם "גוף משפטי" שתוכלו להגיש נגדו תביעה בגין הנזקים שנגרמו לכם ותכלו לזכות בפיצוי גם לדעת אותם שופטים מחמירים.

האם שינוי בתנאי כרטיס הטיסה מזכה בפיצוי על פי חוק טיבי?

אם חברת התעופה שדרגה נוסע מיוזמתה (לדוגמה: הנוסע הועבר ממחלקת תיירים למחלקת עסקים), הוא בוודאי שלא צריך לשלם על כך. לעומת זאת, אם חברת התעופה שנמכה אתכם, כלומר העבירה נוסע ממחלקה ראשונה למחלקת עסקים, או ממחלקת עסקים למחלקת תיירים, עליה להשיב לנוסע X% מעלות הכרטיס – תלוי בסוג השינוי.

האם ניתן לתבוע בבית המשפט בישראל פיצוי על פי התקנה האירופאית (EC 261/04)?

נוסעים רבים פונים אל משרדנו בשאלה האם ניתן לדרוש פיצוי מחברת התעופה על עיכוב שהיה מעל שלוש שעות ופחות משמונה שעות? התשובה היא, שתמיד יהיה נכון לפנות לשירות הלקוחות ולנסות לדרוש פיצוי, אך זאת תהיה טעות משפטית להגיש תביעה בישראל ולטעון להפרה של התקנה האירופאית. יצוין, כי בתי המשפט בישראל דחו תביעות שהתבססו על התקנה האירופאית. 

מה ניתן לעשות אם חברת התעופה מסרבת לפצות על פי חוק טיבי ביטול טיסה?

במידה ודרשתם את הפיצוי הכספי הקבוע בחוק טיבי וחברת התעופה התעלמה מפנייתכם לאחר 45 ימים מיום הפנייה, או שהיא סירבה לפצות אתכם בטענות שונות ומשונות כגון: התגלתה תקלה טכנית חריגה, הטייס חולה באופן פתאומי, מכת ברק או ציפור שפגעו במטוס והובילו לביטול הטיסה, הטיסה לא המריאה בשל תנאי מזג אוויר קשים, סביר להניח שתצטרכו להגיש תביעה לבית המשפט.

יצוין, כי במידה ויוכח כי חברת התעופה הייתה צריכה לפצות מלכתחילה ולמעשה "גררה" את הנוסע שלא לצורך לבית המשפט, יהיה ניתן להטיל עליה פיצויים לדוגמה/עונשיים אשר יכולים להגיע עד 10,350 ש"ח לכל נוסע.

סיכום

אם חוויתם עיכוב בטיסה, או ביטול טיסה על ידי חברת התעופה במהלך ארבע שנים האחרונות וחברת התעופה דחתה את דרישתכם לפיצוי על פי חוק טיבי, מלאו את הטופס בתחתית העמוד ואנו נבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי ללא כל תמורה.


0/5


(0 Reviews)