תביעה נגד חברת תעופה זרה

חישוב מרחק טיסה בחינם

תביעה נגד חברת תעופה זרה

לצערנו, רבים מאתנו היו במצב בו נאלצנו להמתין שעות רבות לטיסה שהתעכבה, או נודע לנו כי הטיסה שציפינו לה בוטלה באופן חד צדדי על ידי חברת תעופה. אך מה עושים כאשר החברה שפגעה בנו, היא חברת תעופה זרה?

נסביר כבר עתה, כי על פי החוק, כל חברת תעופה זרה, שמעוניינת לפעול במדינת ישראל, חייבת שיהיה לה כתובת להמצאת כתבי בי דין. המשמעות היא, שכל חברת תעופה זרה שטסה מישראל ואליה, כפופה לחוק שירותי תעופה (המזכה נוסעים במקרה וטיסתם בוטלה או התעכבה באופן חד צדדי). במילים אחרות, אין כל הבדל בין הגשת תביעה נגד אל על לדוגמה, לבין הגשת תביעה נגד לופטהנזה או טורקיש איירליינס, רק שצריך לדעת לאיזו כתובת לשלוח כתב התביעה.

במידה והטיסה שלכם בוטלה באופן חד צדדי על ידי חברת התעופה זרה, או חוויתם עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות, ניתן לבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי, ללא עלות ובמהירות, באמצעות מילוי הטופס שבתחתית העמוד, או ניתן ללחוץ כאן על מנת לשלוח הודעת וואטסאפ.

כתב תביעה נגד חברת תעופה זרה – מהו הפיצוי הקבוע בחוק על עיכוב טיסה או ביטול טיסה?

באופן כללי, על פי חוק טיבי ("חוק שירותי תעופה"), נוסעים אשר הטיסה שלהם בוטלה או טסה שהתעכבה מעל לשמונה שעות, זכאים לפיצוי על פי הקריטריונים הבאים:

במידה והמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא עד 2,000 ק"מ (לדוגמה: ישראל – יוון) סכום הפיצוי יהיה 1,290 ₪.

במידה והמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא עד 4,500 ק"מ (לדוגמה: ישראל – פולין) גובה הפיצוי יהיה 2,050 ₪.

במידה והמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא מעל 4,500 ק"מ (לדוגמה: ישראל – ארה"ב) גובה הפיצוי יהיה 3,050 ₪.

אולם, פעמים רבות חברות התעופה מסרבות לשלם את הפיצוי הקבוע בחוק מסיבות שונות. במקרים מעין אלו, נדרשת התערבות של עורך דין המתמחה בדיני תעופה.

מהם הקריטריונים לפסיקת "פיצויים לדוגמה" נגד חברת תעופה זרה שהפרה את חוק שירותי תעופה?

ראשית, האלמנטים שמפנה אליהם המחוקק בסעיף 11 לחוק עיכוב בטיסה, ובגינם עשוי בית המשפט לפסוק פיצויים לדוגמה הנם ברורים, ונציין אותם בקצרה:

  • אי-מתן הטבות אשר זכאי להן הנוסע במקרים של ביטולי טיסות, לרבות עיכובי טיסות משמעותיים, איחור טיסה, הקדמת טיסה ואובר בוקינג.
  • הנפקת כרטיס טיסה אשר המועד הרשום בו אינו מאושר מראש על-ידי רשות שדות התעופה (שמה המוכר בקרב עורך דין תעופה הנו "טיסה פיקטיבית"), ובתנאי שבפועל הטיסה המריאה בפער (עיכוב בטיסה \ הקדמת טיסה) העולה על שעתיים מהמועד "הפיקטיבי" הנקוב בכרטיס הטיסה שהונפק לנוסע.

שנית, הקריטריונים שנדרש בית המשפט לשקול בבואו לקבוע את גובה הפיצוי, הנם:

  • אכיפת החוק והרתעה.
  • עידוד התובע למימוש זכויותיו בדין.
  • הפרה חוזרת של חברת התעופה.
  • חומרת ההפרה ונסיבותיה.
  • שוויה הכספי של העסקה עצמה לגביה בוצעה ההפרה.

בהתאם לאמור לעיל, ולאור שיקול הדעת הרחב שיש בידי בית המשפט בבואו לפסוק פיצויים לדוגמא, מדובר ברכיב פיצוי שלא תמיד ניתן לקבוע או להעריך מראש את תוצאותיו. לאור זאת, הופך סעיף 11 לחוק ביטול טיסה לכלי משפטי מצוין ביד הנוסע, ותובעים רבים כוללים אותו באופן כזה או אחר בתביעתם.

אולם, אין זה אומר שבית המשפט שש לפסוק פיצויים מסוג אלו, וכפי שנדגים מיד, אף במקרים שהוכחה הפרה בוטה של החוק על ידי חברת התעופה, אין זה בהכרח מחייב את בית המשפט לפסוק פיצויים לדוגמה.


0/5


(0 Reviews)