חוק ביטול טיסה

חוק ביטול טיסה

בתקופה האחרונה אנו שומעים רבות על מדיניות השמיים הפתוחים, אשר הביאה עמה חברות תעופה רבות לטוס לישראל וממנה. השפע שמזמין אתו ריבוי האפשרויות בעולם התעופה, מביא עמו גם כמות לא מבוטלת של ביטולים ועיכובים בטיסות. יצוין, כי לצד זאת הולכת וגדלה המודעות של נוסעים למימוש זכויותיהם מול חברות התעופה במקרה של עיכוב בטיסה או לחלופין ביטול טיסה.

עורך דין נגד חברות תעופה

בכדי להסדיר את זכויות הנוסע מול חברות התעופה חוקק "חוק שירותי תעופה" הידוע גם כ"חוק ביטול טיסה". בתמצית, על פי החוק, טיסה אשר התעכבה למעלה משמונה שעות נחשבת כטיסה מבוטלת וחברת התעופה מחויבת לפצות את הנוסע בנסיבות אלו אף ללא כל הוכחת נזק מצידו. גובה הפיצוי נגזר מהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד, כפי שיפורט להלן:

מרחק מנקודת המוצא לנקודת היעד: עד 2000 ק"מ 2000-4500 ק"מ למעלה מ- 4500 ק"מ
הסכומים עדכניים נכון לשנת 2016: 1,290 ש"ח 2,060 ש"ח 3,080 ש"ח

אולם, למרות חשיבותו של "חוק ביטול טיסות" נוסעים רבים עדין מתקשים לקבל את הפיצוי המגיע להם מחברת התעופה. נוסעים רבים שטיסתם התבטלה או התעכבה למעלה משמונה שעות (שכאמור דינה כטיסה שהתבטלה) פונים לחברת התעופה בדרישה לפיצוי המגיע להם, אך אלו משיבות את פניהם ריקם, תוך שימוש באמתלות שונות ומשונות, כשהנפוצה בהן היא כי הטיסה בוטלה בשל "תקלה טכנית" ומשכך על פי סעיף 6(ה)(1) לחוק היא פטורה מלפצות. במצב זו לרוב נדרשת התנהלות משפטית מורכבת יותר מול חברות התעופה.

עורך דין תעופה

כך לדוגמא, במקרה של קבוצת נוסעים אשר פנתה למשרדנו לאחר שטיסתם בוטלה:

מדובר בקבוצה מאורגנת אשר התעתדה לטייל במזרח הרחוק. הטיסה עצמה נעשתה עם אחת מחברות התעופה הגדולות והידועות. חברי הקבוצה הגיעו לשדה התעופה, ביצעו את הליכי בידוק ואף עלו למטוס. לאחר המתנה ממושכת הודיע הקברניט כי חל עיכוב בטיסה וזמן מה לאחר מכן, כאשר הנוסעים כבר קצרי רוח, כרז הקברניט פעם נוספת והודיע כי בשל תקלה טכנית שהתגלתה במנוע, הטיסה מבוטלת. כועסים ועייפים, לאחר כמעט שעתיים בהם המתינו ישובים במטוס, הורדו הנוסעים והוסעו לבית מלון בסמוך לשדה התעופה. ביום למחרת הגיעו שוב לשדה התעופה ונאלצו לעבור מחדש את הסדרי הביטחון עד שעלו לטיסה. אולם, תלאותיהם לא תמו וגם כעת נאמר להם שחל עיכוב בטיסה. לבסוף, לאחר שעה של המתנה נוספת, המריאה הטיסה ליעדה באיחור של 14 שעות ממועד הטיסה המקורי.

חברי הקבוצה פנו לחברת התעופה, אך זו סירבה לפצותם בטענה כי מדובר ב"תקלה טכנית".

חברי הקבוצה פנו למשרדנו ובשל כך הוגשה תביעה לבית המשפט. נכון ליום זה, התיק עדיין מתנהל וממתין להכרעה שיפוטית.