חוק טיבי – פיצוי על איחור בטיסה

"חוק טיבי" (חוק שירותי תעופה) – פיצוי על איחור בטיסה

תקופת הקיץ ידועה כזמן בו רבים מאתנו טסים לחופשה בחו"ל, כאשר ארה"ב נחשבת ליעד פופולרי במיוחד. בעיצומו של הקיץ האחרון, עמדה לצאת טיסת UA85 בשעה 16:45 מניו יורק לתל אביב. הטיסה הייתה מלאה באנשיי הייטק, משפחות ותיירים, אשר כל בקשתם הייתה לנחות בתל אביב במועד שנקבע בכרטיס הטיסה. דבר לא הכין אותם למסע התלאות שעברו ב-28 שעות הקרובות.

פיצוי על ביטול טיסה – חוק שירותי תעופה

בהתאם ללוח הזמנים התייצבו התובעים במועד ליום הטיסה. לאחר שלב העלייה למטוס, המתינו הנוסעים ישובים במקומותיהם, וחיכו לתחילת ההמראה. אולם, ולמורת רוחם, הטיסה נדחתה שוב ושוב והמטוס לא החל בהליכי המראה. קברניט המטוס הודיע כי אין הוא יכול להמריא בשל תנאי מזג האוויר, וזאת למרות שבאותו הזמן נצפו בשדה התעופה המראות ונחיתות של חברות תעופה אחרות. כך המתינו הנוסעים במטוס במשך כארבע שעות, מבלי להכניס דבר מזון לפיהם. לאחר ההמתנה הממושכת ומורטת העצבים נאמר לנוסעים כי טיסתם בוטלה והם התבקשו לרדת מהמטוס. משכך, נקבעה להם טיסה חלופית ליום למחרת בשעה 9:45.

בשעה 21:00, ובלית ברירה הורדו הנוסעים כשהם תשושים ורעבים מהמטוס וחיכו במשך כשלוש שעות על מנת לקבל הסדרי לינה ואוכל. רבים מהנוסעים, בהם גם ילדים רבים וקשישים, הגיעו לבית המלון וגילו כי כלל אין להם מקום בו.

עיכוב בטיסה

ביום שלמחרת התייצבו התובעים בשעה 7:00 בבוקר בשדה התעופה, אך לתדהמתם גילו כי גם מועד ההמראה של טיסה זו נדחה לשעה 12:30. שוב נותרו הנוסעים חסרי אונים, מבלי שחברת התעופה דאגה להם, לתלושים עבור מזון ושתיה כפי שנקבע בחוק שירותי תעופה. כאשר התייצבו  הנוסעים למועד הטיסה החלופית, ולאחר שלוש שעות המתנה מייגעות במטוס הודיעה הדיילת כי גם טיסה זו מבוטלת וזאת בשל תקלה טכנית שהתגלתה במפתיע במטוס.

המועד החדש שנקבע לטיסה היה לשעה 16:45. אולם, גם כאן ולמגינת ליבם חזר על עצמו אותו ריטואל בלתי נסבל. משבוששה ההמראה להתחיל, ולאחר מספר שעות בהן התובעים ישובים במקומותיהם תשושים, עייפים ורעבים, התרחש מה שנדמה כבלתי יאומן, וטייס המטוס החליט במפתיע ומבלי כל הסבר, כי הוא לא מעוניין להטיס את המטוס לתל אביב. למקום הוזעקו שוטרי משטרת ניו יורק אשר נאלצו להוריד את הטייס מהמטוס. בסופו של יום, יצאה הטיסה לדרכה בשעה 20:11, כ-28 שעות לאחר המועד המקורי.

המומים וכועסים, פנו למעלה מ-70 מנוסעי הטיסה, מישראל ומארה"ב למשרדנו, על מנת לברר מהו הפיצוי המגיע להם בגין הנזקים שנגרמו להם כתוצאה מהעיכובים החוזרים ונשנים. יש לציין, כי ביום 16.8.12, נכנס לתוקף בישראל חוק שירותי תעופה (המוכר גם כ"חוק טיבי") המעגן את זכויות הנוסע ואת הפיצוי אותו מחויבות חברות התעופה להעניק לנוסע בגין ביטול טיסה או עיכוב הטיסה מעל 8 שעות. יוסבר, כי על פי חוק טיבי, טיסה אשר התעכבה מעל ל-8 שעות דינה היא כטיסה שהתבטלה.

בנוסף, מסדיר חוק טיבי חבילת "שירותי סיוע" שעל חברת התעופה להעניק לנוסע בזמן העיכוב. החוק קובע כי על חברת התעופה לספק לנוסע לינה בבית מלון במידה ועליו לבלות את הלילה בהמתנה לטיסה חלופית, וכן לשתייה ומזון בהתאם לזמן ההמתנה הנגזר מעיכוב או ביטול הטיסה. נראה כי במקרה זה חברת התעופה התרשלה באופן קיצוני בהתייחסותה לנוסעיה בכך שלא דאגה להם להסדרי לינה באופן ראוי וכן לא דאגה להם למזון ולשתייה במהלך 28 שעות העיכוב.


0/5


(0 Reviews)