עיכוב בטיסה עקב תקלה טכנית – מקרה עיכוב טיסה מבנקוק לישראל

חוק אחמד טיבי – חוק שירותי תעופה

עד כמה שכולנו אוהבים לנפוש בחו"ל, בסופו של דבר אנו מחכים לחזור הביתה, אל המיטה המוכרת, המשפחה והחברים, להראות תמונות ולשתף בחוויות. לרוב אנחנו לא מעלים בדעתנו כמה מכשולים וקשיים יכולים לעמוד בדרכנו עד שנגיע ליעד הנכסף – הביתה. כך גם קרה לנוסעי טיסה LY082 שהמריאו ביום 9.11.13, מבנגקוק לתל אביב, אשר פנו למשרדי.

לצערם, כשלוש שעות לפני שהיו עתידים לנחות בתל אביב, נאמר להם על ידי צוות האוויר כי המטוס יונחת נחיתת חירום באסמרה, בירת אריתראה וזאת בשל תקלה טכנית שהתגלתה במפתיע באחד מהמנועים. לאחר שנחתו באסמרה, נאלצו הנוסעים להישאר במקומותיהם במטוס במשך מספר שעות. לאחר מכן, הועברו לטרמינל צדדי בשדה התעופה, ושם המתינו במשך כ-14 שעות ללא מזון או שתיה מספקת, מלבד כריך ובקבוק מים קטן אחד שניתן לכל נוסע. מטבע הדברים, לרבים מהם המתינו קרובי משפחה בנתב"ג. לכן, רצו הנוסעים ליצור עימם קשר טלפוני ולעדכן אותם על שאירע. אולם, צוות האוויר לא סיפק להם כל אמצעי תקשורת או ניסה לייצור קשר עם משפחותיהם דרך מרכז השליטה בישראל.

לאחר כ-14 שעות עלו הנוסעים למטוס החלופי. אולם, כאן לא תם מסע לישראל. לאחר שהיה ממושכת במטוס, נאמר להם כי גם מטוס זה תקול. רק כשלוש שעות מאוחר יותר, ו-17 שעות לאחר שהיו אמורים לנחות בתל אביב, הגיעו הנוסעים סוף סוף לישראל.

לקריאה על פיצוי על עיכוב טיסה לחץ

חוק שירותי תעופה הידוע כ"חוק טיבי" מגדיר את חובות המוביל האווירי כלפי נוסעיו. נראה כי במקרה זה חברת התעופה לא סיפקה לנוסעים את שירותי הסיוע הבסיסיים להם היא מחויבת.

על פי חוק טיבי במידה וטיסתכם עוכבה כשעתיים לפחות, על חברת התעופה לדאוג לכם למזון ומשקאות וכן לספק לכם שירותי תקשורת זמינים וללא עלות. במידה והטיסה התעכבה בפרק זמן העולה על חמש שעות, הנוסע זכאי לבקש את עלות הכרטיס בחזרה או כרטיס חלופי, בנוסף לשירותי הסיוע שחברת התעופה מחויבת לספק לו. כמו כן, במידה ועל הנוסע להעביר לילה נוסף ביעד בו נמצא בעקבות העיכוב, על חברת התעופה לדאוג ללינה במלון וכן בשירותי הסעות אליו. נראה כי במקרה זה, שירותי הסיוע הבסיסיים אליהם מחויבת חברת התעופה לא סופקו.

חוק שירותי התעופה

אל על טוענת כי חוק שירותי תעופה אינו חל באירוע זה משום שהטיסה המריאה במועדה מבנגקוק לת"א ולכן, אין צריכים לפצות את הנוסעים בפיצוי כספי כלשהו. אולם, משרדנו סבור כי הטענה לפיה יש לבחון רק שעת ההמראה ואין כל רלוונטיות לשעת הנחיתה ביעד המתוכנן אינה יכולה להתיישב עם מטרת החוק והיא להביא נוסעים ליעדם במועד, כפי שהתחייבה חברת התעופה בכרטיס הטיסה. כלומר, מהות הטיסה הינה להביא את הנוסע מנקודת המוצא לנקודת היעד, ומשמהות זו לא התקיימה, הרי שיש לראות את הטיסה כטיסה שבוטלה.

אין ספק כי בית המשפט יידרש לסוגיה זו ויצטרך לתת עליה את הדעת ולהכריע האם חוק שירותי תעופה יחול על מקרים בהם טיסה המריאה במועד אך נחתה ביעד הסופי באיחור של 8 שעות ומעלה.

למידע על גובה הפיצוי על איחור בהמראת טיסה

קרה לכם מקרה דומה? בדקו זכאותם לפיצוי ! השאירו פרטים בדף צור קשר או חייגו למשרד עו"ד אשר רוטבאום :  03-5757675


0/5


(0 Reviews)