עיכוב טיסה – חוק טיבי פיצוי כספי בגין ביטול טיסות (חוק שירותי תעופה)

חום יולי- אוגוסט הגיע ואיתו גם החופשה הקרובה. כבר כמה חודשים אתם מתכננים את החופשה המיוחלת, מחפשים המלצות לכל המקומות הנכונים לבקר בהם, או לחלופין החלטתם להיות ספונטניים ולהזמין טיסה ברגע האחרון. עד כאן הכל נשמע מושלם. אך אז, קיבלתם שיחת טלפון מנציג סוכנות הנסיעות או חברת התעופה ובה הודיעו לכם כי הטיסה בוטלה או לחלופין מתעכבת באופן משמעותי.

בישראל ובעולם כולו, ביטול או עיכוב של טיסה אינם תופעה נדירה והינם חלק אינהרנטי בעולם התעופה. כמובן שהדבר אינו מקל על תחושת התסכול וחוסר האונים של הנוסע. להבנה הזו הגיעו גם בכנסת ישראל, שם חוקקו בשנת 2012 את "חוק שירותי תעופה" הידוע גם כ"חוק טיבי". חוק שירותי התעופה נועד להסדיר את חובות חברת התעופה כלפי הלקוח, במקרים של עיכוב או ביטול טיסה.

לקריאה אודות פיצוי על ביטול טיסה

מתי הנוסע זכאי לפיצוי כספי בגין ביטול טיסה על פי חוק טיבי (חוק שירותי תעופה)?

לפי חוק טיבי, "טיסה שבוטלה", היא טיסה שיצאה באיחור של מעל לשמונה שעות מזמן ההמראה המקורי. כלומר, במידה וטיסתכם איחרה בלמעלה משמונה שעות, היא מוגדרת כטיסה שבוטלה. בהתאם לחוק, על חברת התעופה להביא את הנוסע ליעדו באמצעות הסדרת טיסה חלופית וכן היא מחויבת במתן פיצוי כספי (שיכול להגיע עד לסכום של 3,120 ₪) בהתאם למרחק היעד.

מתי הנוסע אינו זכאי לפיצוי כספי בגין ביטול טיסה על פי חוק טיבי?

יחד עם זאת, במידה וחברת התעופה או סוכנות הנסיעות הודיעה לנוסע על ביטול הטיסה מעל ל- 14 לפני מועד ההמראה, אין הוא זכאי לפיצוי כספי על פי חוק שירותי התעופה. במידה והודעת הביטול ניתנה לנוסע שבעה ימים לפני מועד ההמראה אך הציעו לנוסע טיסה חלופית היוצאת בפרק זמן של שעה לפני מועד הטיסה הנקוב בכרטיס הטיסה המקורי, ומועד הנחיתה ביעד הסופי לא עולה על שעתיים מהמועד המקורי, גם במקרה זה הנוסע לא יהיה זכאי לפיצוי כספי.

חוק טיבי מעגן את חובת חברת התעופה כלפי הנוסע ואף מחייב את סוכנות הנסיעות לסייע לנוסע בדרישותיו מול חברת התעופה, במידה ומבקש זאת. יצוין, כי המחוקק לא קבע סנקציה כלפי סוכנות הנסיעות אם תבחר שלא לסייע לנוסע.

במידה וחברת התעופה אינה עומדת במחויבותיה כלפי הנוסע המעוגנות בחוק, בית המשפט רשאי לדרוש פיצויים לדוגמא, ללא כל הוכחת נזק בסכום שיכול להגיע עד 10,900 ₪.

למידע נוסף אודות חוק טיבי

חוק טיבי – זכויות הנוסע

אולם, למרות שזכויות הנוסע מעוגנות בחוק, פעמים רבות חברות התעופה נוטות להתחמק מהפיצוי אשר הן מחויבות לו על פי חוק שירותי התעופה.

טענה מרכזית בה נוטות להשתמש חברות התעופה היא כי הטיסה בוטלה בשל "נסיבות מיוחדות שלא היו בשליטתה" וכי עשתה כל שביכולתה על מנת למנוע את ביטול הטיסה. לרוב חברות התעופה טוענות כי הטיסה בוטלה בשל תקלה טכנית שלא היה ניתן לצפות מראש.

אולם, פסקי דין המופיעים בעולם ובישראל מערערים על הקביעה כי תקלה טכנית עולה לכדי "נסיבות מיוחדת שלא היו בשליטתה של חברת התעופה".

כך לדוגמא בפס"ד רוזנבוים, אשר קבע כי תקלה טכנית אינה פוטרת את חברת התעופה מאחריות כלפי הנוסע. לפי פסק הדין, רק במידה ומדובר בתקלה טכנית נדירה, כזו שלדוגמא נגרמה בעת ייצור המטוס יכולה לחסות תחת הפטור הקבוע בחוק.

אמנם עדין קיים שיג ושיח בבתי המשפט הנוגע להגדרה המשפטית של "נסיבות מיוחדות" היכולות לפטור את חברת התעופה ממתן פיצוי ללקוח. יחד עם זאת, נראה כי נטייתו של בית המשפט היא להיטיב עם הנוסע ולאפשר לו לקבל את הפיצוי המגיע לו על פי חוק שירותי התעופה.


0/5


(0 Reviews)