תביעות כנגד חברות תעופה בגין פציעה במהלך הטיסה

תביעות כנגד חברות תעופה בגין פציעה במהלך הטיסה

מבחינה סטטיסטית מטוס הוא כלי תחבורה  בטוח הרבה יותר מאונייה, רכבת, אוטובוס או מכונית. יחד עם זאת, תאונות בעולם התעופה אירעו בעבר וכנראה שעוד יקרו בעתיד.

יש לציין כי לא כל תאונה חייבת להיגמר באופן טראגי כפי שיארע עם המטוס המלזי. ההגדרה המשפטית ל"תאונה" על פי הפסיקה הינה "מאורע בלתי צפוי, בלתי רגיל או התרחשות שהינם חיצוניים לנוסע, וכן שהאירוע נבע מתפקוד לקוי של כלי הטיס או משליטה לקויה בכלי הטיס".

דרך המלך לקבל פיצוי עבור תאונה שאירעה במהלך תובלה אווירית, היא לתבוע את חברת הביטוח שממנה נרכשה הפוליסה בטרם יצאתם לחו"ל. במידה והנזקים עברו את תקרת הפוליסה, תוכלו לתבוע את חברת התעופה על יתרת הנזקים שנגרמו, אך לא יאוחר משנתיים מיום האירוע. חשוב לציין, כי על הנוסע להוכיח את נזקיו הרפואיים באמצעות חוות דעת רפואית. ככלל, אבחנה מרופא משפחה לא עולה לכדי הוכחת נזק בהתאם לדין ועל כך לא יזכו את הנוסע בפיצוי בגין נזקיו השונים.

זה המקום להסביר כי במקרים של אירוע לבבי או שבץ מוחי, שהתרחשו לנוסע במהלך טיסה, ככלל לא יהיה זכאי הנוסע לפיצוי כספי מחברת התעופה בהתאם להוראות האמנה. זאת, משום שהדבר אינו נחשב כ"אירוע חיצוני לנוסע", אלא כ"אירוע פנימי" שאירע ללא קשר לטיסה או לחברת התעופה בדיוק כפי שהיה יכול להתרחש ברכבת, באוטובוס או בכל מקום אחר.

מנגד, כוויה מכוס תה רותח שנשפכה בטעות על ידי הדיילת, או נפילה של מזוודה מתא האחסון על ראש של נוסע במהלך הטיסה, הם מקרים שיהיו ברי תביעה על פי האמנה הואיל והם "חיצוניים לנוסע".

עוד חשוב לציין, כי מבחינה משפטית אין כל הבדל מבחינה סוג הטיסה או סוג הכרטיס בו הנוסע אחוז. הדין על טיסת שכר (צ'ארטר), טיסה סדירה או טיסת לואו קוסט, כרטיס למחלקת תיירים או למחלקה ראשונה יהיה אותו הדין בדיוק.

באוקטובר 2001 אירע מקרה קשה שבו התרסקה בים השחור טיסת 1812 של חברת 'סיביריה איירליינס', אשר היו עליה 51 אזרחים ישראלים. חקירה מאוחרת יותר גילתה שהמטוס הופל בידי טיל קרקע-אוויר תועה, שנורה בעת תרגיל של צבא אוקראינה. היות וככל הנראה לנוסעים לא הייתה פוליסת ביטוח, היורשים נאלצו לתבוע את חברת התעופה ולהתמודד עם טענות ההגנה שהיו לה ובמרכזן כי לא מדובר ב"תאונה" כהגדרתה באמנה. בסופו של יום, הושגה פשרה וחברת התעופה נאלצה לפצות את משפחות הנספים.

לכן, המסקנה המתבקשת היא לקרוא את האותיות הקטנות ולרכוש פוליסת ביטוח ראויה.


0/5


(0 Reviews)