חוק ביטול טיסות – חוק טיבי – חוק שירותי תעופה

חוק פיצוי נוסעים – חוק טיבי

בשבוע האחרון נוכחנו לדעת כי גם נבחרי הציבור שלנו, אינם חסינים מפני תקלות אוויריות. כך, מצאו עצמם חברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית מחכים כחמש שעות על אדמת ורשה, בתוך המטוס, וממתינים שחברת התעופה תושיע אותם. אזרחים רבים בוודאי צפו בתרחיש על מסכי הטלוויזיה שלהם וחשו הזדהות רבה. רבים מאתנו אולצו לחכות שעות רבות בחוסר ודאות בנמלי תעופה בארץ ובעולם מבלי לדעת מתי תצא הטיסה המיוחלת ומהן חובות חברת התעופה כלפינו, אם בכלל?

חוק פיצוי טיסות/ חוק שירתי תעופה

מדריך לנוסע המעוניין להכיר את החוקים המגנים עליו בעת ביטול או עיכוב טיסה

להלן מדריך לנוסע המבולבל המעוניין לדעת – מהו החוק לפיצוי נוסעים שנפגעו מחברות התעופה? האם מגיע לנוסע פיצוי על איחור או עיכוב בטיסה? ומה אומר החוק בנוגע לביטול טיסות?

לפני כשנתיים לערך נכנס לתוקפו "חוק טיבי" אשר במהותו הוא חוק פיצוי לנוסעים ומסדיר את מחויבויותיה של חברת התעופה כלפי הנוסע אשר טיסתו התבטלה או התעכבה.

להלן אפרט מהם המקרים המזכים את הנוסע בפיצוי כספי על פי חוק טיבי. חשוב לציין כי ניתן לדרוש פיצוי רטרואקטיבי על מקרה בו ניזוקתם החל מיום 16.8.12 (היום בו החוק נכנס לתוקף) ואשר עונה על דרישות החוק.

לבדיקת זכאות לפיצוי כספי לחץ כאן.

1. עיכוב בטיסה

אם טיסתכם עוכבה למעלה מ- 8 שעות הנכם זכאים לפיצוי כספי. למעשה, טיסה שעוכבה למעלה משמונה שעות נחשבת כטיסה שבוטלה! בנוסף, במידה וכתוצאה מהעיכוב, הטיסה המריאה רק ביום שלמחרת, על חברת התעופה מוטלת החובה לשכן אתכם בבית מלון (וכמובן לדאוג לתחבורה לבית המלון). חשוב לציין, כי אם הטיסה מתעכבת למעלה מחמש שעות והחלטתם מסיבותיכם שלכם כי אינכם מעוניינים לטוס, הנכם רשאים לבקש מחברת התעופה החזר מלא על כרטיס הטיסה. במידה והעיכוב בטיסה הוא של שעתיים לפחות על חברת התעופה לספק לכם מזון, משקאות ושירותי תקשורת. אולם, במידה וטיסתכם התעכבה פחות משמונה שעות, אינכם זכאים לפיצוי נוסף עקב האיחור בטיסה.

2. ביטול טיסה

במידה וחברת התעופה החליטה לבטל את טיסתכם, עליה למצוא דרך חלופית להביא אתכם ליעדכם או להשיב לכם את כספכם. זאת, ללא קשר לסיבת הביטול (שביתה, פגעי מזג אוויר וכו'). בנוסף, חברת התעופה מחויבת לפצות את הנוסע בפיצוי כספי ללא כל צורך בהוכחת נזק אלא אם כן, נתקיימו אחת מהקריטריונים הבאים אשר נקבעו בחוק טיבי:

2.1. חברת התעופה הודיעה לנוסע על ביטול הטיסה 14 ימים לפני המועד המתוכנן.

2.2. חברת התעופה הודיעה לנוסע על ביטול הטיסה בין 14 – 7 ימים לפני המועד המתוכנן ומציעה לנוסע טיסה חלופית שמועד המראתה לא יותר משעתיים (מהמועד המקורי) ומגיעה ליעדה הסופי לא יותר מארבע שעות (מהמועד המקורי).

2.3. חברת התעופה הודיעה לנוסע על ביטול הטיסה 7 ימים לפני המועד המתוכנן כשהיא מציעה לנוסע טיסה חלופית שמועד ההמראה לא יותר משעה (מהמועד המקורי) ומגיעה ליעד הסופי לא יותר משעתיים (מהמועד המקורי).

2.4. הטיסה בוטלה עקב נסיבות מיוחדות שלא היו בשליטתה של חברת התעופה.

3. "אובר בוקינג" – תפוסת יתר

פעמים רבות, מסיבות כלכליות, חברת התעופה רושמת לטיסה מספר נוסעים רב יותר לעומת מספר המושבים הקיימים במטוס. כאשר נוצר מצב של "רישום יתר" נציגי החברה נוטים לפנות אל הנוסעים ולחפש מתנדבים המוכנים לוותר על מקומם בטיסה. במידה והנוסע הסכים לוותר על מקומו בטיסה בתמורה לפיצוי מוסכם, חובה על חברת התעופה להטיס את הנוסע (המתנדב) בטיסה אחרת או להשיב לו את כספו. אולם, במידה ונוצר מצב בו לא נמצאו מתנדבים כך שנוסע לא יכול לעלות לטיסה בעל כורחו, נוסע זה זכאי לפיצוי כספי על פי חוק טיבי.

חוק ביטול טיסות

גובה הפיצוי בגין ביטול טיסה

לפי החוק פיצוי לנוסעים בגין ביטול טיסה, במקרים אשר צוינו לעיל, נגזר מהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד ובהתאם לכללים הבאים:

כאשר המרחק הוא עד 2,000 ק"מ גובה הפיצוי הוא 1,270 ₪.

כאשר המרחק הוא מעל 2,000 ק"מ ומתחת ל- 4,500 ק"מ גובה הפיצוי הוא 2,040 ₪.

כאשר המרחק הוא מעל 4,500 ק"מ גובה הפיצוי הוא 3,060 ₪.

במידה ולפי המידע שקראתם הינכם זכאים לפיצוי על איחור בטיסה של למעלה משמונה שעות או על ביטול טיסה, ניתן לדרוש פיצוי כספי רטרואקטיבי בהתאם לחוק טיבי החל מיום 16.8.12.


0/5


(0 Reviews)