חוק טיבי איחור בטיסה

חוק טיבי – זכויות הנוסע לפיצוי כספי

חוק טיבי (אשר נקרא על שם אחד מיוזמיו, ח"כ אחמד טיבי), מהווה נקודת מפנה חסרת תקדים בזכויות הנוסעים בישראל. החוק, אשר נכנס לתוקף בישראל ביום 16.8.12 מסדיר באופן חוקי את זכויות הנוסע מול חברות התעופה. חוק טיבי, איננו המצאה ישראלית, אלא הוא מבוסס על התקנה האירופאית (EC 261/04), אשר מסדירה את חובות חברת התעופה כלפי הנוסע במקרה של עיכוב בטיסה, ביטול טיסה ו"אובר בוקינג". נציין כבר עתה, כי לא ניתן להגיש תביעה לפיצוי כספי במדינת ישראל ולבסס אותה על התקנה האירופאית (לפיה, ניתן לתבוע פיצוי כבר מעיכוב של שלוש שעות). לכן, רק עיכוב מעל שמונה שעות ואילך מזכה את הנוסע בפיצוי על פי חוק טיבי.

במידה והטיסה שלכם בוטלה באופן חד צדדי על ידי חברת התעופה, או חוויתם עיכוב בטיסה מעל שמונה שעות, ניתן לבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי, ללא עלות ובמהירות, באמצעות מילוי הטופס שבתחתית העמוד, או ניתן ללחוץ כאן על מנת לשלוח הודעת וואטסאפ.

משרדנו הוא הוותיק והמנוסה ביותר בייצוג נוסעים וקבוצות נגד חברות תעופה ישראליות וזרות. בחודש ינואר 20' זכה משרדנו בתביעה קבוצתית בשמם של 106 נוסעים, נגד חברת סאן דור בפיצוי מצטבר בסך של 643,761 ש"ח. לחצו כאן ותוכלו לראות חלק מהתביעות הרבות שהוגשו לבתי המשפט ופורסמו בכלי התקשרות.

תקופת התיישנות לפי חוק טיבי

להלן נפרט ונרחיב מהם המקרים המזכים את הנוסע בפיצוי כספי על פי חוק טיבי. חשוב לדעת, כי ניתן לדרוש פיצוי רטרואקטיבי על מקרים שהתרחשו במהלך ארבע השנים האחרונות.

כמו כן, ניתן לדרוש את הפיצוי עבור כל נוסע בעולם ללא קשר לשאלת האזרחות. לדוגמה: ניתן לדרוש פיצוי עבור נוסע יפני שטס לישראל מטוקיו לתל אביב דרך איסטנבול עם טורקיש איירליינס וטיסתו התעכבה, או התבטלה כפי שנפרט להלן.

חוק טיבי טיסה – מזכה בפיצוי במקרה של עיכוב מעל 8 שעות

על פי חוק טיבי איחור בטיסה, במידה ונגרם לכם עיכוב בטיסה מעל 8 שעות ביחס למועד הנקוב בכרטיס הטיסה, אתם זכאים לפיצוי כספי. בנוסף לכך, במידה וכתוצאה מהעיכוב, הוחלט כי הטיסה תמריא ביום שלמחרת, על חברת התעופה לדאוג ולשכן אתכם בבית מלון (כשהיא זו שאמורה לשאת גם בעלויות התחבורה לבית המלון). יצוין, כי אם חוויתם עיכוב בטיסה מעל חמש שעות ומסיבותיכם שלכם החלטתם כי אינכם מעוניינים לטוס, אתם רשאים לבקש החזר מלא על כרטיס הטיסה. חשוב להדגיש פעם נוספת, כי במידה והעיכוב בטיסה היה מתחת לשמונה שעות, אינכם זכאים לפיצוי כספי על פי חוק טיבי.

במידה וחברת התעופה ביטלה את טיסתכם, היא חייבת למצוא דרך חלופית להטיס אתכם ליעד, או להשיב לכם את כספכם. יודגש, כי על חברת התעופה להשיב לנוסע את כספו במידה ובחר זאת, ללא כל קשר לסיבת הביטול (שביתה, פגעי מזג אוויר, תקלה טכנית וכו').

חוק טיבי פיצוי – באילו מקרים אתם זכאים לפיצוי ומתי חברת התעופה פטורה מלפצות?

במידה ונודע לכם שטיסתכם בוטלה או עוכבה מעל לשמונה שעות, אתם אכן זכאים לפיצוי. הדגש החשוב ביותר הוא שחברת התעופה מחויבת לפצות את הנוסע בפיצוי כספי ללא כל צורך בהוכחת נזק. אולם גם כאן קיימים מספר יוצאים מן הכלל. במידה ונתקיימו אחת מהנסיבות הבאות, חברת התעופה פטורה מלפצות את הנוסע :

  • חברת התעופה הודיעה לנוסע על ביטול הטיסה 14 ימים לפני המועד המתוכנן.
  • חברת התעופה הודיעה לנוסע על ביטול הטיסה בין 14 – 7 ימים לפני המועד המתוכנן, כשהיא מציעה לנוסע טיסה חלופית שמועד ההמראה לא יותר משעתיים (מהמועד המקורי) ומגיעה ליעד הסופי לא יותר מארבע שעות (מהמועד המקורי).
  • חברת התעופה הודיעה לנוסע על ביטול הטיסה 7 ימים לפני המועד המתוכנן כשהיא מציעה לנוסע טיסה חלופית שמועד ההמראה לא יותר משעה (מהמועד המקורי) ומגיעה ליעד הסופי לא יותר משעתיים (מהמועד המקורי).
  • הטיסה בוטלה בשל נסיבות מיוחדות שלא היו בשליטה של חברת התעופה (לדוגמה: פגם במטוס שהתגלה על ידי היצרן, אירוע טרור שבעקבותיו נסגר המרחב האווירי, פגעי מזג אוויר, שביתה וכד').

חוק טיבי איחור בטיסה –  מהו גובה הפיצוי לו אתם זכאים?

במידה ונמצא כי אתם אכן זכאים לפיצוי, חשוב שתדעו כי גובה הפיצוי אינו אחיד ולמעשה נגזר מהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד, בהתאם לכללים הבאים:

 • אם המרחק בין נקודת  המוצא לנקודת היעד הוא עד 2,000 ק"מ, גובה הפיצוי הוא 1,300 ₪ לכל נוסע (לדוגמה: טיסה מתל אביב ליוון או לטורקיה).
 • אם המרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא מעל 2,000 ק"מ ומתחת ל- 4,500 ק"מ, גובה הפיצוי הוא 2,090 ₪ לכל נוסע (לדוגמה: מתל אביב לברלין או לאמסטרדם).
 • אם המרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא מעל 4,500 ק"מ, גובה הפיצוי הוא 3,130 ₪ לכל נוסע (לדוגמה: מתל אביב לתאילנד או לניו יורק).

חוק טיבי ביטול טיסה – מהם שירותי הסיוע שחברת התעופה צריכה לספק לנוסע?

כאמור, במידה וחוויתם עיכוב בטיסה או ביטול טיסה, אתם זכאים באופן תיאורתי לפיצוי כספי, שיכול לנוע בין 1,300 ש"ח ל- 3,130 ש"ח וזאת על פי נוסחת המרחק שפורטה לעיל. במקביל לעניין הפיצוי, קבע המחוקק בחוק טיבי, כי עד מועד טיסה החלופית זכאי הנוסע לקבל מחברת התעופה "שירותי סיוע" הכוללים: מזון ומשקאות בהתאם לזמן ההמתנה, אירוח בבית מלון אם נדרשת שהייה של לילה אחד או יותר ושירותי הסעה בין שדה התעופה לבית המלון שבו הנוסע שוהה.

חוק טיבי טיסות – במקרה של רישום יתר (OVER BOOKING)

Over Booking הוא מצב בו חברת התעופה שריינה לטיסה יותר נוסעים מאשר מספר המושבים המצוי במטוס. במקרה זה, על נציגי החברה לפנות אל הנוסעים ולחפש מתנדבים אשר יסכימו לוותר על מקומם ולטוס במועד אחר. במידה וחברת התעופה הגיעה להסכם כלשהו ולפיו הנוסע יוותר על מקומו בטיסה בתמורה לפיצוי מוסכם, חובה עליה להטיס את הנוסע (המתנדב) בטיסה חלופית, או להשיב לו את כספו. במידה ולא נמצאו מתנדבים וחברת התעופה בוחרת בנוסע מסוים ובניגוד לרצונו, הוא זכאי לפיצוי כספי על פי הוראות חוק טיבי.

יצוין, כי גם ב"אובר בוקינג" כמו בעיכוב בטיסה מעל שמונה שעות, גובה הפיצוי נגזר מהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד בהתאם לנוסחת הפיצוי שהוצגה לעיל.

חוק טיבי תעופה – איחור בטיסת קונקשן – האם הנוסע זכאי לפיצוי כספי בשל עיכוב במקטע מס' 1 שהוביל להחמצת מקטע מס' 2?

על פי חוק טיבי, במידה והטיסה המריאה באיחור וכתוצאה מכך פספסתם את טיסת ההמשך יכול להיות שאתם זכאים לפיצוי כספי. נמחיש זאת באמצעות הדוגמה הבאה: נוסע מעוניין לטוס מתל אביב לניו יורק דרך מוסקבה. הטיסה מתל אביב אמורה להמריא בשעה 12:00 ולנחות במוסקבה בשעה 16:00 והטיסה ממוסקבה לניו יורק עתידה להמריא בשעה 17:00. לצערכם, היה עיכוב בטיסה מתל אביב והיא המריאה רק בשעה 13:30 וכשנחתתם במוסקבה הטיסה לניו יורק המריאה כמתוכנן ובעצם פספסתם אותה.

במקרה כזה, ישנה מחלוקת בפסיקה. כלומר, ישנם שופטים מקלים הסוברים שגם אם לא היה עיכוב בטיסה של שמונה שעות בכל אחד מהמקטעים (במקטע הראשון היה עיכוב בטיסה של שעה וחצי בלבד ואילו במקטע השני לא היה כל עיכוב בטיסה, שכן הטיסה המריאה במועד לניו יורק), קיימת זכאות לפיצוי.

יחד עם זאת, חשוב לשים לב לדעה אחרת של שופטים המחמירים יותר וסוברים כי לא קיימת זכאות לפיצוי, מאחר והנוסע הוא זה שבחר זמן קישור מצומצם בין שתי הטיסות ומשכך נטל על עצמו סיכון ביודעין. לשיטת שופטים שדחו תביעות של נוסעים במקרה איחור בטיסת קונקשן, לא מן הנמנע כי לו הנוסע יזמין את הטיסות באמצעות סוכן נסיעות, אז היה ניתן להטיל את האחריות על הסוכן מכוח התרשלות בבניית מסלול הטיסה ובחירת זמן קישור מצומצם כפי שנבחרו, שלא לוקח בחשבון אפשרות איחור של הטיסה במקטע הראשון.

לכן, המסקנה היא, שאם בחרתם לרכוש כרטיס בטיסת קונקשן, עשו זאת באמצעות סוכן נסיעות ישראלי בלבד, משום שאם תפספסו את טיסת הקונשיין יהיה לכם גורם נגדו תוכלו להגיש תביעה בגין הנזקים שנגרמו לכם ותכלו לזכות בפיצוי גם לדעת אותם שופטים מחמירים.

חוק טיבי פיצוי – שינוי בתנאי כרטיס הטיסה – מה קובע הדין?

אם חברת התעופה שדרגה נוסע (לדוגמא: הנוסע הועבר ממחלקת תיירים למחלקת עסקים), הוא לא צריך לשלם על כך. לעומת זאת, אם חברת התעופה שנמכה אתכם, כלומר העבירה נוסע ממחלקה ראשונה למחלקת עסקים, או ממחלקת עסקים למחלקת תיירים, עליה להשיב לנוסע X% מעלות הכרטיס – תלוי בסוג השינוי.

לסיכום, במידה ואירע לכם אחד מהמקרים שתוארו לעיל, אתם רשאים לדרוש פיצוי כספי בגין עיכוב בטיסה גם על מקרים שהתרחשו במהלך הארבע שנים האחרונות.

חוק טיבי – האם ניתן לתבוע פיצוי על פי החוק האירופאי?

נוסעים רבים פונים אל משרדנו בשאלה האם ניתן לדרוש פיצוי מחברת התעופה על עיכוב שהיה מעל שלוש שעות ופחות משמונה שעות? התשובה היא, שתמיד יהיה נכון לפנות לשירות הלקוחות ולנסות לדרוש פיצוי, אך זאת תהיה טעות משפטית להגיש תביעה ולטעון להפרה של החוק האירופאי. יצוין, כי בתי המשפט בישראל דחו תביעות שהתבססו על פי החוק האירופאי. 

חוק טיבי עיכוב בטיסה מה ניתן לעשות אם חברת התעופה מסרבת לפצות?

במידה ודרשתם את הפיצוי הכספי הקבוע בחוק טיבי וחברת התעופה התעלמה מפנייתכם לאחר 45 ימים מיום הפנייה או סירבה לפצות אתכם בטענות שונות ומשונות כגון: תקלה טכנית, הטייס חולה באופן פתאומי, מכת ברק או ציפור שפגעו במטוס והובילו לביטול הטיסה, סביר להניח שתצטרכו להגיש תביעה לבית המשפט.

יצוין, כי במידה ויוכח כי חברת התעופה הייתה צריכה לפצות מלכתחילה ולמעשה "גררה" את הנוסע שלא לצורך לבית המשפט, יהיה ניתן להטיל עליה פיצויים לדוגמה/עונשיים אשר יכולים להגיע עד 10,350 ש"ח לכל נוסע.

לכן, אם גם אתם רוצים לעשות שימוש בחוק טיבי, מלאו את הטופס בתחתית העמוד ואנו נבדוק את זכאותכם לפיצוי כספי בגין עיכוב בטיסה או ביטול טיסה, ללא כל תמורה.