עיכוב טיסה – תביעה נגד חברת תעופה בגין ביטול טיסה

תביעה נגד חברת תעופה בגין ביטול טיסה ומתן מענה לא הולם

בחודש יולי 2005, הזמינה התובעת כרטיס טיסה ליעד באירופה, מסוכנות נסיעות (הנתבעת 1) שקנתה את המקומות בטיסה מחברת התעופה (הנתבעת 2) לחודש ספטמבר 2005. טיסתה של התובעת ליעד עברה ללא תקלות מיוחדות. אולם, שעות ספורות לפני מועד חזרתה לארץ, התברר לתובעת כי טיסתה לארץ בוטלה. כאשר פנתה התובעת לסוכנות הנסיעות ולחברת התעופה, היא לא זכתה לכל מענה הולם. חברת התעופה וסוכנות הנסיעות טענו כי, הם מוכנות להחזיר לתובעת 50% מעלות כרטיס הטיסה שרכשה בעלות של 300$. אולם, כרטיס הטיסה שנאלצה לרכוש בעצמה ע"מ לחזור לארץ עלה כ- 400$. התובעת ביקשה לקבל החזר על סכום זה שנאלצה לשלם (בעקבות הביטול החד צדדי שנעשה ע"י חברת התעופה), אך נתקלה לשיטתה בסירוב מוחלט ואף למענה מזלזל. מסיבות אלו, החליטה לבסוף התובעת להגיש תביעה נגד סוכנות הנסיעות וחברת התעופה.

דיון הוכחות – את מי תובעים?

בדיון ההוכחות שהתקיים, טענה סוכנות הנסיעות כי אינה הכתובת הנכונה, ושאת טענותיה צריכה התובעת להפנות לחברת התעופה. לדבריה, לפי "אמנת וארשה" יש לתבוע את המוביל האווירי, וזאת משום "ייחוד העילה". חשוב לציין כי חברת התעופה שימה טסה התובעת לא הייתה נציגות בישראל ולכן לא ניתן היה לאתר אותה. התובעת טענה כי שתי החברות ארגנו את הטיסה יחד, ולכן גם על סוכנות חלה האחריות על הפרת החוזה (ביטול הטיסה חזרה לארץ).

סוכנות הנסיעות היא הנציגה של המוביל האווירי

בתום הדיון, השופט דחה את טענת סוכנות הנסיעות בדבר "יחוד העילה". כמו כן, נקבע כי על פי דיני החוזים והנזיקין בישראל, יש לנהוג בתום לב ולא נראה כי סוכנות הנסיעות נהגה כך, אלא נהגה בחוסר אחריות משווע. לאחר בחינת העובדות הגיע בית המשפט למסקנה כי סוכנות הנסיעות היא הנציגה של המוביל האווירי בארץ ולכן האחריות כלפי התובעת חלה עליה. כלומר, עליה לשאת בנזקים שנגרמו לתובעת בשל ביטול הטיסה.

פיצוי כספי בגין ביטול טיסה

לבסוף, קיבל השופט את תביעת התובעת לפיצוי כספי עבור ההוצאות שהוכיחה שנגרמו לה בעקבות ביטול הטיסה, כמו כן, נפסקו לזכותה פיצוי בגין עוגמת הנפש.  פסק הדין ניתן על סכום של 13,000 ₪, שהוטל על סוכנות הנסיעות (הנתבעת 1) לשלם לתובעת.


0/5


(0 Reviews)