עיכוב טיסה – מה הפיצוי על טיסה שבוטלה?

מה הפיצוי על טיסה שבוטלה? וחוק פיצוי לנוסע

חוק פיצוי לנוסע שנכנס לתוקף בקיץ האחרון (2012) קובע כי אם נוסע רכש כרטיס טיסה והודיעו לו באמצעות נציגי חברת התעופה, או דרך סוכנות הנסיעות כי טיסתו בוטלה מגיע לו פיצוי כספי על כך. אדגיש, כבר עכשיו כי הפיצוי הכספי אינו חל באופן גורף אלא חל במקרים ספציפיים שאפרט עליהם בהמשך.

הודעת הביטול הגיעה פחות משבעה ימים טרם הטיסה

למעשה, ניתן לומר כי הפיצוי הכספי מגיע רק כאשר ההודעה על ביטול הטיסה התקבלה פחות משבעה ימים ממועד הטיסה כאשר מתקיים תנאי מצטבר נוסף והוא שלא יציעו לנוסע הצעה חלופית אחרת.

מקרה נוסף, שבו יהיה זכאי הנוסע לפיצוי כספי, הוא כאשר מודיעים לו על ביטול הטיסה אך באותה הודעה מציעים לו טיסה חלופית שמועד ההמראה שלה הוא מעל שעה (מהמועד המקורי) ושהנחיתה שלה ביעד הסופי הוא מעל שעתיים (מהמועד המקורי).

מה גובה הפיצוי שקבוע בחוק במקרה והטיסה בוטלה?

כפי שראינו לעיל, רק במקרה והודעת הביטול נכנסת לאחד משני המקרים שציינתי, חברת התעופה תצטרך לפצות את הנוסע בפיצוי כספי.

הפיצוי הכספי נקבע בהתאם למרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד. לדוגמא: כפיר מגיע לשדה התעופה בניו יורק לצורך טיסה לת"א. כשהוא מגיע לדלפקי ה"צ'ק אין" נאמר לו על ידי נציגי חברת התעופה כי הטיסה שהייתה קבועה לאותו היום בשעה 7:00 (כפי המצוין על גבי כרטיס הטיסה שהוא מחזיק ביד) מבוטלת ולכן הטיסה הבאה תתקיים רק ביום שלמחרת בשעה 7:00 בבוקר. במקרה כזה כפיר זכאי לפיצוי כספי היות והוא "נופל" לתוך אחת העילות הקבועות (ההמראה על פי הכרטיס החדש תהיה מעל שעה מהמועד המקורי כשהנחיתה בת"א תהיה הרבה מעבר לשעתיים מהמועד המקורי).

גובה הפיצוי כפונקציה של המרחק האווירי

במקרה כזה גובה הפיצוי ייגזר מהמרחק האווירי בין בנגקוק לת"א. צריך לציין כי ישנם שלוש דרגות פיצוי. הדרגה הראשונה היא כשהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא עד 2,000 ק"מ במקרה כזה, גובה הפיצוי יהיה 1,250 ₪. הדרגה השנייה כשהמרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד היא בין 2,000 ק"מ ל- 4,500 ק"מ, במקרה כזה גובה הפיצוי יהיה 2,000 ₪. הדרגה השלישית אם המרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד הוא מעל 4,500 ק"מ, במקרה כזה גובה הפיצוי יהיה 3,000 ₪ לנוסע. אי לכך, על פי המקרה שבדוגמא כפיר יהיה זכאי לפיצוי כספי בסך של 3,000 ₪, משום שהמרחק האווירי בין ת"א לבנגקוק עומד על  6,926 ק"מ.


0/5


(0 Reviews)