איך תובעים את חברת התעופה – פיצוי על ביטול טיסה

פיצוי על ביטול טיסה

התבטלה לכם הטיסה? הטיסה שלכם התעכבה? איחרתם לטיסת ההמשך? אתם לא לבד!

השינויים והביטולים בעולם התעופה מתרחשים ממספר רב של שיקולים החל, מתקלה טכנית שמתגלה במטוס עבור, לפגעי מזג אוויר לא צפויים וכלה בשיקולים מסחריים.

אותנו כנוסעים לא מעניינות הסיבות שגרמו לחברת התעופה לעכב את הטיסה או לבטל אותה, אלא רק דבר אחד והוא להגיע בזמן לנקודת היעד.

זכאות לפיצוי כספי בגין איחור או ביטולי טיסות ע"י חברת תעופה

כאשר נגרמו לנו נזקים שונים בעקבות האיחור או הביטול אנו זכאים לפיצוי כספי מאת חברת התעופה, כאשר הפיצוי יכול להניתן על בסיס שני מסלולים משפטיים.

מסלול אמנת מונטריאול

המסלול האחד הוא על פי אמנת מונטריאול כאשר שם מוגבלת חבותו של המוביל האווירי לסכום של 4,694 "זכויות משיכה מיוחדות" (SDR), לכל נוסע אשר טיסתו איחרה. סכום זה נכון ליום זה עומד על 28,198 ₪. החיסרון במסלול זה הוא שעל הנוסע להוכיח נזקים (באמצעות קבלות) שנגרמו כתוצאה מהאיחור או מהביטול.

דוגמא: לא מזמן טיפלתי במשפחה שטסה מת"א לבנגקוק דרך וינה. כאשר בני המשפחה באו לעלות על טיסת ההמשך מוינה לבנגקוק הודיעו להם נציגי חברת התעופה כי הטיסה מבוטלת. בסופו של דבר, בני המשפחה עלו טיסה חלופית והגיעו ליעדם באיחור של 50 שעות מהמועד המקורי. היות והטיול היה טיול בת מצווה, אב המשפחה היה מעוניין לחסוך זמן והתעסקות במנהלות ולכן הוא הזמין מראש בתי מלון, טיול מאורגנים עם מדריך צמוד וכו'. כאשר פניתי לחברת התעופה בדרישה לפיצוי כספי הטיעון המשפטי היה על פי אמנת מונטריאול. אז הייתי צריך להוכיח באמצעות קבלות את ההוצאות שנגרמו לבני המשפחה בעקבות האיחור.

מסלול חוק שירותי תעופה

המסלול השני, הוא לפנות לחברת התעופה בדרישה לפיצוי כספי כאשר הטיעון המשפטי הוא לפי חוק שירותי תעופה שנכנס לתוקף בקיץ האחרון. החוק מאפשר לנוסע לדרוש פיצוי כספי מאת חברת התעופה במקרים של איחור טיסה, ביטול טיסה ואובר בוקינג ללא כל הוכחות נזק מצד הנוסע. דבר זה מציב את הנוסע בעמדת יתרון אדירה מול חברת התעופה כאשר טענת ההגנה היחידה שעומדת לה היא כי הייתה תקלה טכנית במטוס וכי מדובר בתקלה שלא היה ניתן לצפות. כמובן שעצם הטענה אינה פוטרת את חברת התעופה מלפצות את הנוסע אלא, רק אם יוכח באמצעות אנשי מקצוע כי היה מדובר בתקלה טכנית שלא היה ניתן לעלות עליה מראש יינתן הפטור.


0/5


(0 Reviews)