תביעה נגד חברת תעופה בגין טיסה שבוטלה

תביעה נגד חברת תעופה בגין טיסה שבוטלה

כידוע, עולם התעופה טומן בחובו סיכונים ואי נעימויות המתרחשים לצערנו חדשות לבקרים, כשהבעיות השכיחות והנפוצות בענף הן: אובדן ואיחור של כבודה, עיכוב בטיסה, ביטול טיסה ותפוסת יתר.

עד לחודש אוגוסט 2012 תחום זה לא היה מוסדר ובית המשפט היו פוסקים פיצוי בגין הנזקים הריאליים ועוגמת נפש במקרים אשר תוארו לעיל, בהתאם להתרשמותם מעדות בעלי הדין.

חוק טיבי להגדרת פיצוי לנוסע שבוטלה טיסתו

עתה, לאחר שנכנס חוק לחוק שירותי תעופה (פיצוי וסיוע בשל ביטול טיסה או שינוי בתנאיה), תשע"ב – 2012, או כפי שהוא מכונה על ידי הציבור הרחב והתקשורת "חוק טיבי", ישנם פיצויים קבועים ומוגדרים.

חוק פיצוי נוסעים

במאמר זה אתייחס לפיצוי לו זכאי נוסע אשר ניזוק על ידי חברת התעופה כתוצאה מביטול טיסה. לא מזמן פנו למשרדי בני זוג שרכשו שני כרטיסים לטיסה בנתיב ת"א – קייב – סטוקהולם – קייב – ת"א מחברת אירוסוויט. בהתאם לכרטיס הטיסה שהונפק הוסכם כי טיסת החזור תתבצע בשני מקטעים:

1. טיסת אירוסוויט שמספרה VV216, סטוקהולם – קייב ביום 7.9.11, שעת המראה מתוכננת 15:55 (להלן: "מקטע ראשון").

2. טיסת אירוסוויט שמספרה VV247, קייב – ת"א ביום 7.9.11, שעת המראה מתוכננת 22:35 (להלן: "טיסת ההמשך").

ביום 7.9.11, התייצבו בני הזוג בדלפקי "הצ'ק אין" בשדה התעופה ארלנדה (בשעה 13:00 לערך) לצורך ביצוע המקטע הראשון. אולם, להפתעתם הרבה נאמר להם ע"י נציגי חברת אירוסוויט המקומיים, כי טיסה זו מבוטלת. בני הזוג אשר ביקשו הסבר לפשר סיבת הביטול לא זכו לכל מענה הולם או ליחס ראוי. לאחר אין ספור טלפונים למוקד אירוסוויט בקייב הונפקו לבני הזוג כרטיסים טיסה עם חברת התעופה איירבלטיק. בני הזוג עלו על הטיסה החלופית ונחתו בת"א ביום 9.9.11, בשעה 04:15 באיחור של כ- 27 שעות מהמועד המקורי.

היות ומדובר בטיסה מסטוקהולם לת"א, מרחק הטיסה הינו 3,142 ק"מ. בהתאם לכך קובע החוק כי היות והמרחק בני נקודת המוצא לנקודת היעד עולה 2,000 ק"מ על חברת אירוסוויט לפצות כל אחד מהם בסך של 2,000 ₪ בגין עוגמת הנפש וללא על הוכחת נזק, וזאת בהתאם לסעיף 6(א)(3) לחוק.

יצוין, כי על פי סעיף 6(א)(1) לחוק היה על עובדי החברה לדאוג לבני הזוג ל"שירותי סיוע" כהגדרתו בסעיף 3(א)(1), דבר אשר לא בוצע. לכן, לבני הזוג עומדת הזכות לתבוע את חברת אירוסוויט על "פיצויים לדוגמה" כהגדרתו בסעיף 11(א)(1)(ב) לחוק וזאת עד סכום של 10,000 ₪.


0/5


(0 Reviews)