פיצוי על ביטול טיסה

פיצוי על ביטול טיסה

בחודש מאי, 2008, רכש התובע חמישה כרטיסי טיסה לליטא, עבורו ועבור בני משפחתו. הכרטיסים נרכשו מחברת תעופה לטיסות שכר (צ'ארטר) ע"י הספק ונמכרו לתובע באמצעות חברת הנסיעות. בני משפחתו של התובע אמורים היו לטוס ביום 16.7.08 ואילו התובע התעתד להצטרף אליהם  ב-17.8.08. כל בני המשפחה תכננו לשוב יחד לארץ ב- 23.8.08.

הבעיות החלו עוד לפני שעזב התובע את הארץ. יום לפני הטיסה, התברר לתובע ששעת הטיסה הינה ביום 16/8/08 בשעה 23:50 ולא ביום 17/8/08 בשעה 1:25 לפנות בוקר, ולפיכך נאלץ להזמין בדחיפות מונית בעלות של 700 ₪ ולא לנסוע ברכבת כפי שתכנן מלכתחילה. לאחר שהתאחד עם בני משפחתו בליטא (מוקדם מהצפוי) המשיכו בני המשפחה בחופשה. בבוקר הטיסה חזרה ארצה התקשרו לחברה בשעה 11:00 ונודע להם כי הטיסה בוטלה. בני המשפחה, אשר בדקו את לוח הטיסות באתר החברה ביום הקודם ובאותו הבוקר ולא ראו בו שינוי, חשו המומים ומרומים. לאחר בירור נוסף, נודע להם כי חברת התעופה הפסיקה את פעילותה ולכן ביטלה את הטיסה, כאשר הודעה על כך נמסרה לנתבעת 2 ("הספקית") כבר ב-21.8.08, כיומיים לפני הטיסה האמורה. אולם, הודעה זו לא הגיעה לנתבע ומשפחתו. בצר לו, נאלץ התובע לקנות חמישה כרטיסי טיסה חלופיים מחברה אחרת, אשר יצאה רק יומיים מאוחר יותר ולכן נגרמו לו ולאישתו אובדן של ימי עבודה.

טענתן העיקרית של נתבעות 2 ו-3 (הספקית וחברת הנסיעות) היא כי אין להטיל עליהן את האחריות על ביטול הטיסה, שכן האחריות בעניין זה נופלת במלואה על המוביל, כפי שהדבר עולה מהוראות אמנת ורשה שהיא המסגרת הנורמטיבית החלה בעניין. לפי האמנה: "המוביל ישא באחריות לנזק שנגרם מחמת איחור בתובלה אוירית של נוסעים, כבודה או טובין". בתשובה לטענה זו הפנה התובע להוראות תקנות שירותי תיירות (חובת גילוי נאות), התשס"ג – 2003) הקובעות בתקנה 3(3)(א) את אחריות סוכנות הנסיעות להבטחת כספי הלקוחות, ובתקנה 3(3)(ג) חובה בדבר מסירת מידע שבידי סוכנות הנסיעות.

חוק פיצוי נוסעים

השופטת קבעה כי הנתבעות 2 ו- 3 התרשלו בכך שלא פעלו בנחישות הנדרשת לאתר את התובע ולהודיע לו אודות ביטול הטיסה. לכן, קבעה כי על שלושת הנתבעות בתיק- חברת התעופה, הספקית וסוכנות הנסיעות- יש לשלם פיצוי כספי  לתובע ולמשפחתו בסך כולל 25,600 ₪.


0/5


(0 Reviews)