מהו הפיצוי על טיסה שבוטלה – האם ישנה חובה על הנוסע לאשרר את כרטיס הטיסה?

 פיצוי על טיסה שבוטלה – האם ישנה חובה על הנוסע לאשרר את כרטיס הטיסה?

בינואר 2006 רכשה התובעת כרטיסי טיסה הלוך ושוב ללונדון. טיסת ההלוך עברה ללא תקלות מיוחדות ואילו טיסת החזור, שיועדה ל-6.4.0 בשעה 22:30 היא נושא התביעה.

לפי התובעת, היא הגיעה עם ביתה לשדה התעופה בלונדון בתאריך האמור, אך גילתה שהטיסה בוטלה. בעוד ששאר נוסעי הטיסה פוזרו בין טיסות של חברות תעופה אחרות שהמריאו לארץ, עוד הופתעה התובעת לגלות כי היא וביתה לא הופנו לאף אחת מהטיסות החלופיות. לכן, התובעת נאלצה לקנות לה ולביתה כרטיסי טיסה חלופיים, ולכן היא תובעת על כך כ- 17,800 ₪, עבור הוצאות הטיסה ועוגמת הנפש.

חוק ביטול טיסות

כתב ההגנה צייר תמונה מעט שונה. הנתבעת הינה סוכנות הנסיעות שממנה רכשה את הכרטיסים, ולא חברת התעופה. לטענתה, מדובר בטיסת שכר (צ'ארטר) אשר כבר כחודש לפני המועד שונתה והועברה למוביל אווירי אחר, כאשר שעת הטיסה שונתה לשעה 23:10 במקום 22:30. הרכישה בוצעה ע"י בעלה של התובעת ואליו הועברו כל פרטי הטיסה המעודכנים. מכאן, שכאשר הגיעה התובעת לשדה התעופה בלונדון, המקומות עבורה ועבור ביתה אכן היו שמורים על הטיסה של המוביל החדש, אך מסיבה כזו או אחרת היא לא עודכנה בדבר השינויים שהתרחשו בנוגע למוביל החדש ולשעת הטיסה המעודכנת. בנוסף, טוענים הנתבעים, הטיסה מעולם לא אושררה ע"י התובעת. בתגובה לכך ענתה התובעת כי היא ידעה שיש לאשרר את הטיסה, אך לא נוהגת לעשות זאת.

לאחר ששמעה את הדברים, החליטה השופטת לדחות את התביעה. לדבריה, נראה כי הנתבעת פעלה כנדרש, ולכן אין להטיל עליה את האחריות לאי עליתן של התובעת וביתה לטיסה. התובעת היא זו שלא פעלה באופן סביר, החל משלב קבלת ההודעה בנוגע לשינוי לשלוחה (בעלה), וכלה באי אישרור הטיסה, אשר גם הוא היה מביא לידיעתה את השינוי שבוצע. כמו כן, התובעת לא הביאה כל סימוכין לכך שהטיסה בוטלה ונוסעיה פוזרו. גם אם בעלה של התובעת לא הביא זאת לידיעתה, אין היא יכולה להאשים בכך את הנתבעת. גם כאן, אם הייתה פועלת כנדרש ומאשררת את הטיסה הנזק היה נמנע. לתובעת הוצעה הצעת פשרה נדיבה, אך היא סירבה ודבקה בתביעתה אשר לבסוף החליטה השופטת לדחות את התביעה.


0/5


(0 Reviews)