מה גובה הפיצוי שניתן לקבל מחברת התעופה בעקבות אובר בוקינג?

חוק ביטול טיסות

הסעיף שמסדיר את תנאי הפיצוי ואת גובהו במקרה של תפוסת יתר/אובר בוקינג הוא סעיף 5 ל"חוק פיצוי לנוסע", אשר קובע כי אם חברת התעופה העניקה לנוסע פיצוי (לדוגמא: כרטיס טיסה נוסף בחינם, או אפילו פיצוי כספי ממשי) והוא הסכים לקבלו תוך כדי שהוא חותם על טופס מתאים, היא פטורה מלפצות את הנוסע בפיצוי כספי נוסף.

אולם, במידה והנוסע לא הסכים לקבל את הפיצוי, הוא זכאי לקבל מחברת התעופה "שירותי סיוע" ובנוסף לכך "פיצוי כספי" אשר נקבע בחוק.

מה זה "שירותי סיוע"?

מזון ומשקאות לזמן ההמתנה בטרמינל (במידה ומדובר בפרק זמן קצר). במידה ונדרשת שהייה של לילה אחד או יותר על חברת התעופה לדאוג לאירוח בבית מלון עד למועד הטיסה החלופית. יודגש כי חברת התעופה היא זו שצריכה לשאת בעלויות שירותי הסעה משדה התעופה לבית המלון ובחזרה. כמו כן, עליה לדאוג לשתי שיחות טלפון או שליחת דואר אלקטרוני לפי בחירתו של הנוסע.

חוק פיצוי טיסות

כאמור, במידה והנוסע וחברת התעופה לא הגיעו להסכמה לעניין גובה הפיצוי, ברירת המחדל במקרה כזה הוא "חוק פיצוי לנוסע". החוק קובע כי יש לבדוק מה היה המרחק בין נקודת המוצא לנקודת היעד, כאשר הסכום המינימאלי עומד על 1,250 ₪ והסכום המקסימאלי הוא 3,000 ₪. לדוגמא: קובי מגיע לנתב"ג כאשר יש לו כרטיס טיסה מת"א לבנגקוק. כאשר הוא מגיע לדלפקי "הצ'ק אין" אומרת לו נציגת חברת התעופה כי המטוס באובר בוקינג ולכן הוא ייאלץ לחזור לביתו ולטוס רק ביום שלמחרת. במקרה כזה בודקים מה המרחק בין ת"א לבנגקוק. בדוגמא זו המרחק עומד על 6,926 ק"מ. החוק קובע כי במידה והמרחק הינו מעל 4,500 ק"מ גובה הפיצוי יהיה 3,000 ₪.

מהניסיון, לקוחות שפנו למשרדי טענו כי חברת התעופה לא אפשרה להם לפעול אחרת ("אם אתם לא חותמים על הסכם הפיצוי לא תעלו לטיסה").

לכן, הצעתי היא בפעם הבאה שאתם נתקלים בתופעה כזו, ואתם סבורים כי מגיע לכם פיצוי כספי מעבר לפיצוי שחברת התעופה העניקה לכם במועד "הצ'ק אין", הוסיפו ליד חתימתכם על הסכם הפיצוי את צמד המילים "תחת מחאה". כך למעשה תוכלו לטעון בעתיד, אם וכאשר תרצו לתבוע את חברת התעופה, כי הפיצוי שהוענק לכם באותו רגע היה בבחינת "עזרה ראשונה" בלבד ולא פיצה על הנזק הממשי שנגרם.


0/5


(0 Reviews)