חוק ביטול טיסות

החוק אשר נכנס לתוקף בחודש אוגוסט 2012 מסדיר בצורה מפורטת מהם זכויותיו של נוסע שניזוק על ידי חברות התעופה במקרים הבאים: ביטול טיסה, עיכוב בטיסה, אובר בוקינג (תפוסת יתר).

למעשה המחוקק נתן כוח ל"אזרח הקטן" להתמודד כאשר הוא הציב אותו בנקודת יתרון מול תאגידי הענק כמו חברות התעופה כשנקבעו בחוק פיצוים מוסכמים ללא הוכחת נזק. זהו למעשה שינוי מהפכני לעומת ההסדר הקבוע באמנת מונטריאול. משום שעל מנת, לזכות בפיצוי לפי אמנת מונטריאול במקרים של איחור בהגעת המזוודה או אובדן מוחלט שלה, בעקבות עיכוב או ביטולה של טיסה היה על הנוסע להוכיח נזקים (כגון: קבלות או כל ראיה אחרת לנזק). למעשה, חברת התעופה היו יכולות להתנצח ולהתווכח עם הנוסע על גובה וסבירות הנזקים שנגרמו לו. כך שחוק פיצוי לנוסע מהווה מהפכה של ממש בתחום התיירות והתעופה האזרחית.

מה קובע חוק ביטול טיסה?

טיסות שבוטלו

טיסות שבוטלו

ש. למי פונים על מנת לקבל את הפיצוי המגיע?

ת. לחברת התעופה או למארגן. "מארגן" על פי הגדרת החוק הוא "אדם השוכר קיבולת בכלי טיס, כולה או חלקה, להובלת נוסעים וכבודתם, לצורך מכירתה לאחרים". (דוגמא ל"מארגני תיירות" בישראל חברות כמו השטיח המעופף, קשרי תעופה, קווי חופשה, ארקיע).

ש. מתי נוסע זכאי לפיצוי כספי?

ת. כשהטיסה בוטלה או התעכבה למעלה מ-8 שעות. זאת אומרת שאם הטיסה התעכבה פחות מ-8 שעות הנוסע אינו זכאי לפיצוי כספי. אולם, חברת התעופה צריכה לדאוג לנוסע למזון, משקאות ולשירותי תקשורת.

ש. מה גובה הפיצוי?

ת. גובה הפיצוי יחושב בהתאם לנוסחה פשוטה שבודקת מה היה המרחק בין נקודת המוצא לבין נקודת היעד. במידה והמרחק הוא עד 2,000 ק"מ (לדוגמא: בורגאס – ת"א) הפיצוי הוא 1,250 ₪. אם המרחק הוא עד 4,500 ק"מ (לדוגמא: אמסטרדם – ת"א) הפיצוי הוא 2,000 ש"ח. אם המרחק הוא מעל 4,500 ק"מ (לדוגמא: ניו יורק – ת"א) גובה הפיצוי הוא 3,000 ₪.

ש. מה קורה עם חברת התעופה או המארגן מתחמקים ולא רוצים לשלם?

ת. החוק קובע כי במידה והפיצוי הסטטוטורי כפי שהוסבר לעיל לא יושלם, החברה צפויה להיקנס בבית המשפט בסכום שיוכל להגיע עד 10,000 ₪ כשהתובע אינו צריך להוכיח נזק.


0/5


(0 Reviews)