פיצוי על עיכוב טיסה

פיצוי על עיכוב טיסה

על מנת שנוכל להבין את מעמדה המשפטי של סוכנות הנסיעות מבחינה משפטית, כדאי להבין תחילה את המודל העסקי עליו מתבסס ענף התיירות. השחקן המרכזי הוא המארגן אשר כשמו כן הוא, לארגן וליזום את חבילת הנופש (לייצור קשר עם הספקים השונים בחו"ל, לחכור מטוס, להזמין חדרים בבית המלון בחו"ל, לדאוג לאוטובוסים אשר יעבירו את הנופשים מנמל התעופה לבית המלון וחזרה וכו'). השחק השני הוא סוכן הנסיעות אשר תפקידו הוא למכור ולשווק את חבילת הנופש שיזם המארגן לצרכן הסופי. המחיר אותו משלם הלקוח הוא זה שמסוכם בינו לבין סוכנות הנסיעות, בעוד שהמחיר המועבר למארגן הוא זה שמסוכם בין המארגן לבין סוכנות הנסיעות. ההפרש בין המחיר שהלקוח שילם לבין התשלום המועבר למארגן שייכים לסוכנות הנסיעות.

לאור האמור, ניתן להבין כי כשהלקוח מזמין את חבילות נופש הוא למעשה מתקשר חוזית עם סוכנות הנסיעות ולא באופן ישיר עם המארגן. אולם, כאשר משהו משתבש בנופש (הטיסה מאחרת, אובר בוקינג, המלון בשיפוצים וכד') מנסה סוכנות הנסיעות להסיר את האחריות מעליה ולגלגל את האחריות לפיתחו של המארגן בטענה שהיא הייתה רק החוליה המתווכת (בין המארגן לבין הלקוח) ולכן היא אינה נושאת בנזק ולעוגמת הנפש שנגרמה לנוסע.

פסק דין מכונן בתחום התיירות הינו פס"ד ח"א (י-ם) 804/07 דיזנהויז יוניתורס נסיעות ותיירות (1979) בע"מ נ' היועץ המשפטי לממשלה, אשר קבע את מעמדן ואת חובותיהן של סוכנויות הנסיעות מול לקוחותיהן. הקביעה המשמעותית ביותר שמייצר פסק הדין היא כי סוכנות הנסיעות לא תוכל להתנער מאחריות ולטעון להגנתה כי היא משמשת רק "מתווך" בעסקה בין הלקוח למארגן ולכן קובע בי"ד, כי לסוכנות הנסיעות אחריות משמעותית כלפי לקוחותיה.

יוסבר, כי גובה הפיצוי משתנה ממקרה למקרה כאשר בית המשפט שוקל מגוון רב של שיקולים כגון: עלות החבילה, מה הנזק שנגרם, מה הייתה מידת הרשלנות של סוכנות הנסיעות ומה היה חלקו של המארגן, מה מספר התובעים שניזוקו וכד'.


0/5


(0 Reviews)


0/5


(0 Reviews)