מי אמור לדאוג לנוסעים בזמן שטיסה מתעכבת?

אין אחד מאיתנו שלא מגיע לשדה התעופה, ומיד מחפש את המידע אודות הטיסה שהזמין על השלט האלקטרוני בתקווה שיהיה כתוב שם "on time". אלא, שהמציאות מראה שעיכובים בטיסות הינם שכיחים ביותר, לעיתים קצרים ומינוריים ולעיתים כאלו שפוגעים בצורה משמעותית בנוסעים. מי אמור לדאוג לנוסעים בזמן שהטיסה מתעכבת? ומה אומר החוק לגבי עיכוב בטיסות? להלן כל המידע בנושא.

כיצד מוגדר עיכוב בטיסה?

עיכובים הינם חלק בלתי נפרד מהחיים אך בכל מה שקשור לטיסות, נראה שחברות התעופה חורגות מהתחום הסביר. נשאלת השאלה כיצד מוגדר עיכוב בטיסה? האם טיסה שמתעכבת בשעה עונה על הקריטריונים? ובכן, חוק שירותי התעופה משנת 2012 כולל סעיף מרכזי שדן בנושא הפיצויים המגיעים לנוסעים ע"פ חוק כאשר טיסה מתעכבת. לפי החוק, טיסה נחשבת לכזו שמתעכבת רק לאחר תום שעתיים איחור. יש לציין כי החוק מגדיר עוד שתי "רמות" של עיכובים בטיסה, האחת של טיסה שמתעכבת בין 5 ל- 8 שעות והשנייה, החמורה יותר, עיכוב טיסה של 8 שעות ומעלה.

מהן ההשלכות של עיכוב בטיסה?

טיסה שמתעכבת עשויה לפגוע בצורה משמעותית בנוסעים. טיסות שמתעכבות לאורך שעות רבות עלולות לפגוע בנופשים שמפסידים את שהותם במלונות (לעיתים עד הפסד של יום שלם) ובאנשי עסקים שנאלצים לדחות את פגישותיהם. כאשר מדובר בטיסות שאינן ישירות, הנוסעים המתעכבים אף עשויים לפספס את טיסת ההמשך ולהיפגע כלכלית מהצורך להזמין טיסה חדשה, הסדרי לינה וכיוצא בזה.

מה ניתן לעשות במקרים שכאלה?

בהתאם למשך העיכוב, זכאים הנוסעים המעוכבים לפיצוי מאת חברת התעופה (או מארגן חבילת התיור). למעשה, מאחר והחוק חוקק אי שם בשנת 2012, ניתן לתבוע את אותו הפיצוי בצורה רטרואקטיבית על ידי ייצוג של עורך דין המנוסה בדיני התעופה. טיסות לרומניה או טיסות לתאילנד, טיסות ישירות או טיסות צ'ארטר, למטרות נופש או עסקים – לא משנה מהי מהות הטיסה, להלן זכויות הנוסעים במקרה של עיכובי טיסות :

  • עיכוב של עד שעתיים : חברות התעופה אינן חייבות לפצות את הנוסעים אך עשויות לדאוג להם באמצעות כיבוד ומחוות אחרות.
  • עיכוב של שעתיים : חברת התעופה מחויבת במתן ארוחות חמות, משקאות ואפשרות להוציא שיחות טלפון (לרבות לחו"ל).
  • עיכוב של עד 8 שעות (5 ל- 8 שעות) : הנוסע אינו חייב לעלות על טיסתו כלל ויכול לבחור בין כרטיס חלופי (מועד או יעד אחרים) לבין זיכוי כספי שמשקף את מחיר כרטיס הטיסה שרכש. במידה והטיסה החלופית קבועה ליום המחרת, יקבל הנוסע גם הסדרי לינה.
  • עיכוב של מעל 8 שעות : נחשב לביטול טיסה. במקרה שכזה הנוסע מקבל פיצוי בדמות משקאות, מזון שירותי לינה, החזר כספי על הטיסה או קביעת מועד חלופי ובנוסף, יהיה זכאי להחזר כספי שגובהו נקבע בהתאם למרחקי הטיסה – עד 2000 ק"מ, בין 2000 ל- 4500 ק"מ ו- 4500 ק"מ ומעלה עם סכומי פיצוי של 1290, 2080 ו- 3120 ש"ח בהתאם.

בנוסף קובע החוק כי עיכובים שנגרמו בעקבות "כוח עליון" כגון מזג אוויר, תקלות חמורות במטוס ועוד, פוטרים את חברות התעופה מלשלם פיצויים כספיים לנוסעים. מסיבה זו חשוב להסתייע בעורך דין מקצועי, שיחקור לעומק את נסיבות עיכוב או ביטול הטיסה וידע "לתקוף" את הזירה המשפטית בדיוק בכיוון הנכון.


0/5


(0 Reviews)


0/5


(0 Reviews)