מדוע עדיף להתאגד בתביעה על טיסה שהתעכבה?

טיסה שמתעכבת גורמת לא רק לעוגמות נפש לנוסעים אלא גם לפגיעה כלכלית ואובדן זמן יקר. תחושת חוסר האונים בשדה התעופה הופכת אט-אט לכעס שבעקבותיו מגיעים גם תחושות ייאוש ומרירות שהורסים לנו את החופשה, הביקור המשפחתי, הטיפול הרפואי בחו"ל או סיבוב העסקים שתכננו. בעוד שלא ניתן להחזיר טיסה שהתעכבה למסלולה התקין מבחינת לוחות הזמנים, הרי שמאז אישורו של חוק שירותי תעופה בשנת 2012, לפחות קיימת הזכות לפיצוי, כאשר הדרך הנכונה למקסם זאת היא באמצעות הקמת קבוצת כוח מאוגדת. מהם יתרונות התהליך וכיצד ניתן לבצעו בצורה הטובה ביותר? המשיכו לקרוא.

עיכובי טיסות – מה אומר החוק מבחינת סוג הפיצוי?

החוק מפרט את מהות הפיצוי אותו חברת התעופה או הגורם המארגן צריכים לספק לנוסעים וזאת בהתאם למשך זמן העיכוב בפועל. כאשר מדובר בעיכוב של שעתיים, הנוסעים זכאים לפיצוי מיידי בדמות משקאות, דברי מזון ואף קבלת האפשרות לבצע שיחות טלפון מקומיות או לחו"ל. כאשר מדובר בעיכוב ממושך יותר, בין 5 ל- 8 שעות, הרי שעל חברת התעופה לספק לנוסעים את הצרכים הבסיסיים (מזון, משקאות וכו') אך גם להציע טיסה חלופית (באותו היום או למחרת) או להשיב את עלות הכרטיס. כאשר הטיסה החלופית נקבעה ליום המחרת, יקבלו הנוסעים גם הסדרי לינה, לא משנה מהיכן הם בארץ. טיסה שהתעכבה מעל ל- 8 שעות דינה כדין "טיסה מבוטלת", עליה חלים תנאי הפיצוי הבאים :

  • רווחה (מזון, משקאות, שיחות) לאורך כל משך העיכוב.
  • הצעת כרטיס חלופי או החזר כספי על הכרטיס.
  • פיצוי כספי – וזאת בהתאם למרחק הטיסה המתוכנן בפועל : 1300 שקלים לנוסע עבור טיסות קצרות שבוטלו, כגון טיסות ליוון או רודוס, כ- 2100 שקלים עבור טיסות במרחק בינוני כגון טיסות לאיטליה, גרמניה ובלגיה וכ- 3000 שקלים על מרחקי טיסה גדולים יותר.

יש לציין כי הפיצויים השונים לא יסופקו לנוסעים ללא דרישה. כך למשל, במידה ונוסעים לא הגישו בקשה לכתב לקבלת הפיצויים בעקבות טיסה שהתבטלה, הם לא יקבלו את כספם בעקבות "טוב ליבם" של חברות התעופה או הגורמים המארגנים.

דורשים פיצוי? התאגדו ושפרו את סיכוייכם!

מאחר ומדובר בחוק, הרי שאי עמידה בתנאים שנקבעו יגרמו לספק הטיסה להיתבע בבית המשפט בסכומים גבוהים בהרבה ממה שהוזכר לעיל, עד כ- 10,000 שקלים פר כרטיס. ועדיין, אין מדובר בתביעות בעלות פוטנציאל לפיצויים כספיים של עשרות ומאות אלפי שקלים כפי שנצפה בתביעות נזיקין לשם דוגמא. זוהי הסיבה הראשונה מדוע על כל או חלק ניכר מנוסעי הטיסה שהתעכבה או בוטלה להתאגד ולזכות בהטבה משמעותית בעמלת הטירחה של הגורם המייצג, הלא הוא עורך הדין המתמחה בדיני התעופה. מעבר לכך, ההתאגדות עצמה יוצרת למעשה קבוצת כוח מאוד דומיננטית ומאיימת על ספק הטיסה כך שניתן למקסם את סכומי הפיצויים שיועברו ואף להימנע מראש מהגעה לבתי המשפט. התאגדות הקבוצה יכולה להתבצע עבור טיסות שבוטלו או התעכבו החל מתחיל תוקפו של החוק (2012) ועד זמן הווה. רצוי להשתמש באפליקציות השונות שמאפשרות התאגדות, כמו זו שפותחה ע"י משרד עו”ד אשר רוטבאום ושות’ המתמחים בדיני תעופה, כאשר המועד הטוב ביותר לשימוש בפלטפורמה הוא בזמן אמת, בשדה התעופה בעת העיכוב אך גם, כאמור, מבחינה רטרוספקיטיבית.


0/5


(0 Reviews)


0/5


(0 Reviews)