"אובר בוקינג" במלון

אוברבוקינג - תביעה נגד חברת תיירות

פניתם לסוכן נסיעות להזמנת חבילת נופש, והדגשתם בפניו על רצונכם לבלות את החופשה במלון ספציפי אולם, כאשר נחתה טיסתכם בנמל היעד פגשו אתכם נציגי חברת הנסיעות והודיעו כי המלון אשר הוזמן על ידכם נמצא בתפוסת יתר (אובר בוקינג) ולכן אתם מועברים למלון חלופי.

במקרה מעין זה אתם זכאים לפיצויים הולמים על עוגמת הנפש והטרדה שנגרמה לכם בדיוק כפי שחברות התעופה נוהגות לפצות נוסעים אשר לא עלו על טיסתם כתוצאה "מאובר בוקינג".

איך בתי משפט מתייחסים לתופעת האובר בוקינג?

בתי המשפט לתביעות קטנות נדרשים לעיתים תכופות לדון בסוגיה זו, כאשר טענת ההגנה השכיחה והנפוצה של חברת הנסיעות היא שהמלון (בחו"ל) הוא זה שביצע את הזמנת יתר ומשכך, היא אינה נושאת באחריות לנזקים שנגרמו לנוסע. טענה נוספת שחברות הנסיעות נוהגות לטעון היא, כי הנוסע ידע על תרחיש מעין זה וזאת בשעה שחתם על "התנאים הכללים" (תנאים המסדירים את זכויותיה וחובתה של חברת הנסיעות כלפי הנוסע) בטרם יצא את הארץ.

פסיקות פיצויים לנוסעים בגין אובר בוקינג

זה המקום להרגיע ולהסביר, כי ככלל בית המשפט לא מייחסים חשיבות יתרה לטענות אלה, ובהתאם לכך פוסקים פיצוי לנוסעים. יוסבר, כי בבוא בית המשפט לפסוק פיצוי בגין עוגמת הנפש, נבחנים מספר פרמטרים אשר יכריעו את גובה הפיצוי.

בראש ובראשונה נבדק מה הייתה רמת המלון המקורי שהוזמן על ידי הנוסע (5 כוכבים לדוגמה) לעומת, המלון אשר שוכן בו לבסוף הנוסע (4 כוכבים לדוגמה).

כמה שילם הנוסע עבור המלון המקורי ומה היה שווי המלון החלופי?

מה היה סוג החדר שהוזמן (סוויטה עם נוף לים) לעומת החדר שהנוסע שהה בו בעל כורחו (חדר סטנדרטי עם נוף הצופה לכביש).

מה היה המרחק של המלון המקורי משדה התעופה (20 דקות נסיעה) לעומת, המלון החלופי (שעה נסיעה).

האם סוכנות הנסיעות הביאה לידיעת הרוכש בעת ביצוע ההזמנה כי במקרה של תפוסת יתר במלון, הוא עלול להיות מועבר למלון חלופי, כנדרש ממנה בהתאם לחובת היידוע החלה עליה מתוקף תקנה 2 לתקנות שירותי תיירות (חובת גילוי נאות) התשס"ג – 2003.

האם הנוסע פנה לנציגים המקומיים של חברת הנסיעות במשך השהות שלו במלון החלופי ומחה על הנעשה לו ו/או האם נעשתה פנייה טלפונית לסוכנות הנסיעות בישראל אשר באמצעותה נרכשה חבילת הנופש.

שכלול סופי של כלל הפרמטרים אשר הוזכרו לעיל, יסייע לבית המשפט להרכיב את נוסחת הפיצוי אשר יוענק לנוסע.


5/5


(1 Review)


5/5


(1 Review)